Když je mozek zaplaven negativními pocity, schopnost prožívat radost se vytrácí, říká psycholog

8. listopad 2021

Prožívání radosti ovlivňuje nejen naše duševní, ale i zdraví fyzické. Schopnost prožívat radost je částečně daná geneticky, pokud jsme ji pod nánosem negativních pocitů ztratili, můžeme ji zase vypěstovat. Když chybí vůle k radosti v důsledku duševní nemoci, je třeba vyhledat odbornou pomoc.

„Negativní pocity, které prožíváme dlouho, tedy dlouhodobý stres nebo deprese, vedou k onemocnění. Navíc se dnes už smazává rozdíl mezi duševním zdravím a fyzickým zdravím. Je to tak propojené, že to vůbec nejde oddělit. Náš psychický stav bezprostředně odráží stav naší imunity,“ vysvětluje profesor lékařské psychologie a klinický psycholog Radek Ptáček.

Náš život se může bez nadsázky změnit díky tzv. naučenému optimismu a také tomu, že se naučíme se těšit. „Když si jednou denně najdete něco, na co se ten den opravdu těšíte, přinese to změnu,“ říká Ptáček. Musí to ale podle něj být opravdový tělesný pocit těšení se, ne jen myšlenka, že jít s kolegou na kávu bude fajn. Radost v tu chvíli plyne ze schopnosti prožívat přítomný okamžik, může ji proto přinést nejen událost, na kterou se těšíme, ale už jen ten fakt, že nás tato událost čeká.

Můžeme přijít o radost, když se bráníme smutku a bolesti? Jaký vliv mají na naši radost vztahy, ve kterých žijeme? A kde hledat radost, která chybí v důsledku duševní nemoci? Poslechněte si Diagnózu F s Radkem Ptáčkem.

Spustit audio

Související