Výstava Design a transformace putuje z Bruselu do Prahy, představí 30 let českého designu

17. únor 2023

Výstava s názvem Design a transformace, která v loňském roce v Bruselu představila tuzemský design posledních třiceti, se konala u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Nyní je část výstavy ke zhlédnutí v Praze. Expozice s podnázvem Česká krajina zahrnuje práce studentů, absolventů a pedagogů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM).
 

„Prostřednictvím animovaných dokumentů a fotografií Vojtěcha Veškrny přibližuje neotřelým a hravým způsobem produkci vybraných českých firem,“ uvádí o expozici UMPRUM. Ta výstavu v Bruselu uspořádala společně s Úřadem vlády a Moravskou galerií v Brně.

K vidění jsou například porcelánové sošky Alegorie covidu Moniky Martykánové nebo autorské panely Markéty Jebavé, která tvoří z plstěné vlny českých ovcí. Dále se návštěvníci mohou těšit na sáňky studia Olgoj Chorchoj nebo sadu nápojového skla Ronyho Plesla.

Druhá část výstavy se skládá z šesti animovaných dokumentů, které zpracoval tým autorů a autorek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a Akademie múzických umění v Praze pod vedením Michaely Režové z UMPRUM.

Kurátory a autory architektonického zpracování expozice jsou Terezie Lexová, absolventka Ateliéru produktového designu UMPRUM, a student téhož ateliéru Štěpán Smetana. Výstava je přístupná v Galerii UM a potrvá do 18. března.

Spustit audio
 • Skupina na Telegramu vyzývá rodiče, aby své děti léčili ivermektinem. Lék ale může být toxický

  17. březen 2023
  Ivermektin se běžně používá jako antiparazitikum pro velká zvířata

  V soukromé skupině na Telegramu se rodiče dětí s řadou postižení včetně autismu, Aspergerova syndromu a Downova syndromu, navzájem povzbuzují, poskytují si podporu a sdílí své každodenní problémy. Hlavním důvodem existence kanálu je ale nejspíš propagace využití veterinárního přípravku ivermektin pro léčbu těchto onemocnění, píše server Vice.

  Odborníci dlouhodobě varují, že ivermektin je určený jen pro velká zvířata. Účinná látka je proto velmi koncentrovaná a pro člověka může být při použití až toxická.

  Ve skupině rodiče dokonce sdílí příběhy o tom, jak jejich děti zažívaly strašlivé vedlejší účinky léku, včetně silných bolestí hlavy, nevolnosti, bolesti svalů a záchvatů. Správci stránky to ale často odmítají a tvrdí, že je to normální součást „léčebného“ procesu.

  „Už šest týdnů své vnučce aplikuji ivermektin na nohy, břicho i na uši. Ona si ale stěžuje, že občas vidí rozmazaně. Někdy ji i bolí hlava,“ popisuje svoji zkušenost uživatelka Telegramu ve skupině, která byla založena v červenci 2022. Během pandemie koronaviru se ivermektin stal velmi populární mezi skupinou lidí, kteří odmítli očkování. Údajně měl být vhodný pro léčbu onemocnění covid-19. Pro to ale neexistují dostatečné důkazy. K prevenci ani léčbě covidu ho nedoporučuje ani Evropská agentura pro léčivé přípravky.

 • Některé americké farmaceutické společnosti využívají influencery, aby propagovali jejich léky

  17. březen 2023
  lékařství

  Nemají žádné lékařské vzdělání, přesto popisují své osobní zkušenosti s léky na předpis a rady sdílí se svými sledujícími na TikToku nebo Instagramu. Američtí influenceři svému publiku předávají zkušenosti například s lékem na předpis, který byl původně určený k léčbě cukrovky.

   V poslední době se ale ve Spojených státech stal oblíbeným lékem, který by měl vést ke snížení hmotnosti. „Jen pro informaci, nejsem doktorka,” zmiňuje mimochodem influencerka ve svém videu na TikToku, přesto dál popisuje, jak lék aplikuje ona. Před takovými influencery teď varují američtí experti. V této rychle rostoucí a do značné míry neregulované oblasti je podle nich stále těžší rozpoznat, kdy ovlivňování sledujících překračuje právní a etické hranice.

  Podle týmu z University of Colorado některé influencery farmaceutické společnosti přímo sami oslovují. „Je potřeba zjistit, jestli obsah influencerů, kteří svým uživatelům předávají zkušenosti s konkrétními léčivy, pacienty opravdu přesvědčí, a to pak nutí lékaře, aby určité léky pacientovi předepsali,” řekla deníku The Guardian autorka studie Erin Willis z University of Colorado.

  Problém je podle deníku The Guardian v americkém zákoně o propagaci léků na předpis. USA jsou jednou ze dvou zemí (druhou je Nový Zéland), kde jsou dovolené i reklamy na léky, které nejsou volně prodejné. Farmaceutické společnosti mohou od roku 1997 propagovat léčiva na předpis ve vysílání za podmínky, že jsou reklamy pravdivé a vysvětlují, k čemu byl lék schválen. Studie zjistily, že reklamy opravdu vedou k tomu, že tyto léky lékaři předepisují častěji.

  Deník Daily Mail připomíná případ, kdy léky na předpis propagovala na svém Instagramu také americká modelka a podnikatelka Kim Kardashian. Ta zveřejnila reklamu na lék proti ranním nevolnostem, které ji provázeli v těhotenství. Kim ale v příspěvku vůbec neuvedla možné vedlejší účinky léku ani neoznačila příspěvek jako placenou spolupráci se farmaceutickou společností. Firma následně dostala pokutu a Kardashian musela svůj příspěvek z Instagramu odstranit, připomíná Daily Mail.

  Influenceři, kteří léky svému publiku doporučují, s nimi často sdílí osobní, často velmi silný příběh o svém zdravotním stavu. Sledující pak rady považují za ještě důvěryhodnější. Podle průzkumu z roku 2020, který provedla agentura Wego, 51 % respondentů úplně nebo většinou důvěřuje influencerům, kteří sdílí rady ohledně určitých léčbách. Pro porovnání – lifestyle influencerům důvěřuje jen 14 %.

 • Světu hrozí nedostatek sladké vody. Do konce desetiletí poptávka převýší nabídku o 40 %

  17. březen 2023
  zalévání voda zemědělství vodní zdroj sladká voda

  Svět čelí bezprostřední vodní krizi. Podle ekonomické zprávy o vodě se očekává, že poptávka převýší do konce tohoto desetiletí dodávky sladké vody o 40 %. Autoři zprávy vyzývají, aby všechny země začaly hospodařit s vodou jako s celosvětovým majetkem. Většina zemí je částečně závislá na dodávkách vody od okolních států a nadměrné využívání, znečištění a klimatická krize ohrožují zásoby po celém světě.

  Ředitel Výzkumného ústavu vlivu na klima v Postupimi Johan Rockstrom a hlavní autor zprávy  řekl deníku The Guardian, že dlouholeté zanedbávání vodních zdrojů ve světě povede ke katastrofě. „Vědecké důkazy ukazují, že zažíváme vodní krizi. Je to kvůli tomu, jak zacházíme s klimatem, zneužíváme vodu, znečišťujeme jí a měníme celosvětový koloběh vody.“

  Mnoho států si podle Rockstroma stále neuvědomuje, jak jsou na sobě závislé, pokud jde o dodávky vody. Většina zemí se musí spoléhat přibližně z poloviny svých zdrojů vody na jejím odpařování ze sousedních zemí. Navíc přes 1 bilion dolarů dotací (v přepočtu 22 a půl bilionu korun) míří každý rok po celém světě na využití vody v zemědělství, a to často vede k její nadměrné spotřebě.

  Zprávu odborníci vydali ještě před konferencí OSN o vodě, která se bude konat v sídle OSN v New Yorku od 22. do 24. března 2023. Letos ji spolupořádají Tádžikistán a Nizozemsko.

  Henk Ovink, zvláštní vyslanec pro mezinárodní vodní problematiku v Nizozemsku, řekl deníku The Guardian, že tato konference bude klíčová. „Pokud chceme získat naději na vyřešení klimatické krize, musíme primárně řešit možný nedostatek sladké vody. Úkolem je zajistit, aby lidé, zemědělství a životní prostředí měli vodu, kterou potřebují.“

 • Světová produkce kokainu dosahuje rekordních čísel. Potvrdil to Global Report on Cocaine 2023

  16. březen 2023
  Kokain

  Produkce kokainu ve světě dosahuje rekordní úrovně. Během pandemie koronaviru přitom obchodováním s drogami stagnovalo. Vznikla ale nová místa, odkud se drogy pašují. Zprávu Global Report on Cocaine 2023 o produkci kokainu zveřejnil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu.

  Podle dat OSN vzrostlo pěstování koky mezi lety 2020 a 2021 o 35 % na rekordní úroveň. Zjištění naznačují, že v západní a střední Africe se objevila nová místa, kde s drogou dealeři obchodují. Zpráva také uvádí, že překupníci častěji kokain ke svým klientům posílání mezinárodní poštou, píše zpravodajský server BBC.

  S kokainem se nejvíce obchoduje v Evropě a Severní Americe. Následují Jižní a Střední Amerika a Karibik. Zpráva uvádí, že během pandemie koronaviru se drogový trh mírně uklidnil, protože po celém světě bylo omezený turismus a cestovní ruch. „Nicméně nejnovější údaje naznačují, že tento propad měl malý dopad na dlouhodobější trendy,“ uvádí zpráva. „Globální produkce kokainu je teď na rekordní úrovni.“

 • Rowlingová věděla, že její názory na transgender mohly jejím fanouškům ublížit

  16. březen 2023
  J. K. Rowlingová

  Spisovatelka J.K. Rowlingová věděla, že její názory na transgender problematiku mohou fanoušky Harryho Pottera naštvat. Řekla to v podcastu The Witch Trails. Podle autorky ale navzdory obrovskému odporu k tweetu z roku 2019 existuje hodně fanoušků, kteří byli naopak vděční, že svůj názor sdílela.

  Rowlingová, která jen zřídka dělá rozhovory, hovořila o svém tweetu z roku 2019, kterým podpořila Mayu Forstater. Ta přišla o práci poté, co tweetovala, že transgender ženy nemohou změnit své biologické pohlaví, připomíná zpravodajský server The Guardian.

  Když jsem se poprvé začala více zajímat o to, co jsem vnímala jako kulturní hnutí, které bylo liberální ve svých metodách a velmi pochybné ve svých myšlenkách, byla jsem si jistá, že když promluvím, mnoho lidí bude z mých názorů smutných, řekla Rowlingová v podcastu. Až čas ukáže, jestli jsem udělala něco špatně. Mohu jen říci, že jsem o tom hluboce, usilovně a dlouho přemýšlela. A přísahám, že jsem se snažila poslouchat i názory druhé strany, dodala Rowlingová.

  Autorka na svůj tweet z roku 2019 dostala tisíce reakcí a odpovědí od fanoušků, kteří vyjadřovali své zklamání a znechucení nad jejími názory, píše zpravodajský server Sky News. Proti názorům autorky se veřejně postavily také hvězdy filmů Harryho Pottera, a to včetně herců hlavních rolí Daniela Radcliffa, Emmy Watson a Ruperta Grinta.

 • USA vyhrožuje zákazem TikToku, pokud čínský vlastník aplikaci neprodá

  16. březen 2023
  tiktok zákaz

  Bidenova administrativa požaduje, aby čínský vlastník prodal TikTok, jinak aplikaci hrozí zákaz ve Spojených státech. Informuje o tom americký deník The Wall Street Journal. Aplikace pro sdílení videa, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, americká vláda obviňuje z toho, že představuje národní bezpečnostní riziko. Podle deníku chce prodejem předejít možnému zneužití sdílených dat ze strany Číny.

  Populární aplikace shromažďuje data od milionů uživatelů. Američtí vládní představitelé léta vyjadřovali obavy z toho, že by se tyto informace mohly dostat do rukou čínské vlády. Možný prodej by ale podle společnosti stejně nezměnil její přístup k využití těchto dat.

  Mluvčí TikToku zpravodajskému serveru BBC řekl, že informace deníku The Wall Street Journal nepopírá. Zprávy ale byly podle něj nadhodnocené. Dodal, že není také jasné, co v praxi prodej aplikace znamená. „Pokud je cílem ochrana národní bezpečnosti, odprodej tento problém neřeší. Změna vlastnictví by nezpůsobila žádná nová omezení toků dat nebo přístupu k nim,“ řekl mluvčí serveru BBC. „Nejlepším způsobem, jak řešit obavy o národní bezpečnost, je transparentní ochrana amerických uživatelských dat a systémů,“ dodal mluvčí.

 • V Kalifornii zůstal v zasněžených oblastech uvězněný dobytek. Záchranáři ho krmí z vrtulníků

  15. březen 2023
  Záchranáři se senem ve vrtulníku

  S neobvyklým způsobem, jak nakrmit vyhladovělý dobytek uvězněný v zasněžených a špatně přístupných oblastech v Kalifornii, přišli místní záchranáři. Seno shazují kravám z vrtulníku, píše server Insider.

  Kvůli extrémnímu počasí a silnému sněžení v Kalifornii zůstal v některých oblastech uvězněný dobytek. Chovatelé se ke státům kvůli počasí nemohou dostat a potýkají se tak s problémy s péčí o ně. Hlavně s jejich krmením.„Dobytek je v našem regionu hnacím motorem ekonomiky, umírá hlady a právě teď se i telí,“ uvedl William Honsal, šerif okresu Humboldt a zdůraznil vážnost situace. Dodal, že jeho úřad kontaktovalo s problémem uvízlých stád asi 30 chovatelů v jižním Humboldtu.

  Místní ochránci spolu s národní gardou, hasiči a úřadem šerifa v minulém týdnu proto spustili operaci s názvem „Hay Drop“. Uvězněná stáda lokalizují a následně jim shazují balíky sena z vrtulníků.

  „Jedná se o netypický typ operace, ale ukazuje na efektivitu spolupráce s různými složkami, abychom mohli lépe sloužit postiženým komunitám. Jsme rádi, že můžeme pomoct,“ komentoval operaci její velitel Kurt McCray z jednotky místních hasičů CALFIRE Humboldt-Del Norte.

 • Indonéské střední školy posunuly začátek výuky na půl šestou ráno. Chtějí tím posílit disciplínu žáků

  15. březen 2023
  Indonéští studenti jdou brzy ráno do školy

  Vybrané střední školy v indonéském městě Kupang se účastní zvláštního experimentu. Aby žáky přiměly k větší disciplíně, zkusily tamní úřady posunout začátek výuky do brzkých ranních hodin. Žáci tak ve škole začínají už v 5:30. Rodiče studentů se ale proti tomuto experimentu bouří, píše server The Guardian.

  Pilotní projekt, který posunuje začátek výuky z obvyklé sedmé nebo osmé hodiny ranní, zkouší žáci dvanáctých tříd na deseti středních školách v provincii Východní Nusa Tenggara. Jejich rodiče však s experimentem nesouhlasí, protože vyučování na tamních školách většinou končí kolem půl čtvrté odpoledne a jejich děti jsou prý po příchodu domů vyčerpané a trpí nedostatkem spánku.

  „Je to nesmírně náročné, dcera nyní musí odcházet z domova ještě za tmy. Nemohu se s tím smířit. Navíc bezpečnost našich dětí během cesty do školy není zaručena, když odcházejí z domů tak brzy,“ uvedla pro agenturu AFP Rambu Ata, matka šestnáctileté dívky, jejíž škola je do experimentu zapojená. Studentka tak musí podle její matky vstávat do školy už ve čtyři hodiny ráno.

  Posunutí začátku výuky kritizují i odborníci na vzdělání. Dlouhodobě je podle nich opatření neudržitelné, a to hlavně kvůli nedostatku spánku, který se může negativně projevit nejen na chování, ale i zdraví studentů. „Nemá to žádnou souvislost se snahou o zlepšení kvality vzdělávání. Navíc žáci budou spát jen několik hodin, a to může mít vážné dopady na jejich zdraví. Také to v nich může vyvolat stres, který potom budou ventilovat třeba svým chováním,“ komentoval Marsel Robot, odborník na vzdělávání z univerzity Nusa Cendana.

 • Toaletní papír znečišťuje vodu. Obsahuje toxické „věčné chemikálie“

  15. březen 2023
  Toaletní papír

  Podle nových zjištění se v toaletním papíru vyráběném po celém světě vyskytují nebezpečné perfluorované látky PFAS, takzvané věčné chemikálie. Podle výzkumníků může mít odpad z toaletního papíru významný vliv na znečištění vody, upozorňuje server The Guardian.

  Studie Floridské univerzity prověřovala přítomnost toxických věčných chemikálií PFAS u 21 hlavních výrobců toaletního papíru v Severní Americe, západní Evropě, Africe a Střední a Jižní Americe. Všechny značky toaletního papíru tyto nebezpečné látky obsahují.

  Navíc testy objevily PFAS i ve všech vzorcích z 8 floridských čistíren odpadních vod. Věčné chemikálie se v přírodě nerozkládají a mohou se tak stát významným zdrojem znečištění vody. Navíc se spolu s odpady z čistíren vod, takzvanými čistírenskými kaly, mohou tyto toxické látky dostat i do zemědělské půdy a následně i do potravin, protože kaly se často používají i jako hnojivo, třeba na farmách.

  Používání toxických PFAS je v různých průmyslových odvětvích poměrně běžné. Využívají se hlavně při výrobě spotřebních výrobků, jako třeba oblečení, které jsou kvůli nim odolnější, například proti vodě, skvrnám nebo teplu. Jejich působení ale může mít negativní vliv na lidské zdraví, protože se mohou podílet na vzniku řady nemocí. A to včetně rakoviny, onemocnění jater a ledvin nebo i poškození plodu během těhotenství.