Vztahy lidí a zvířat

10. leden 2012

Hostem druhého lednového Klystýru byl biolog, filozof přírodních věd a esejista Stanislav Komárek.

Stanislav Komárek studoval biologii na Karlově univerzitě, počátkem 80. let emigroval do Rakouska, kde pracoval mimo jiné v zoologickém ústavu na univerzitě ve Vídni. Po návratu do Československa v roce 1990 začal v Praze přednášet na Přírodovědecké fakultě UK.
V současné době přednáší navíc také na Fakultě humanitních studií a na Filozofické fakultě UK. V roce 2001 byl jmenován profesorem pro obor filosofie a dějiny přírodních věd. Jeho stěžejními tématy jsou dějiny biologie, vztah lidí a zvířat nebo humánní etologie. V Klystýru jsme si povídali hlavně (ale nejen) o vztazích lidí a zvířat – což je téma, kterým se zabývá i nejnovější kniha Stanislava Komárka Ochlupení bližní: Zvířata v kulturních kontextech.

autoři: Ivana Veselková , Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.