Wiesnerův videomobil a omšelost Veletržního paláce

1. září 2010

V galerii Entrance probíhá výstava s názvem Sedmadvacet. Jejím autorem je český umělec Richard Wiesner, který před nedávnem zrestauroval písmena nápisu Národní galerie na Veletržním paláci.

Galerie Entrance je zřízena ve vstupní hale Karlín Studios. Richard Wiesner zde vystavuje sedmadvacet českých překladů evropských státních hymen.

Richard Wiesner kromě prezentace rozporuplných textů představil na vernisáži i svůj videomobil. Jeho auto má ve střešním úložném boxu promítačku a reproduktory. Všechny funkce jsou ovládány počítačem a díky tomu může promítat z auta na zdi domů nebo jen tak do ulic různá sdělení a nápisy. S videomobilem projel i několik evropských měst, kde si auto s promítačkou vyzkoušel.
Poslechněte si rozhovor s Richardem Wiesnerem uvnitř příspěvku.

Richard Wiesner se ale v poslední době nestal známým díky videomobilu nebo své umělecké tvorbě, ale díky happeningu před Národní galerií. Počáteční písmena obou slov, tedy N a G, byla vždy červeně zbarvená, časem ale barva vybledla. Wiesner si pronajal lešení, které si nechal postavit před Veletržní palác, a 18. srpna barvu písmen zrestauroval.
Jeho aktivistický čin byl hodnocen jak policií, tak tiskovou mluvčí Veletržního paláce i současným ředitelem NG.

Internetový deník cituje Knížákův dopis určený Wiesnerovi, aniž by mu ho Wiesner dal k dispozici. Milan Knížák, jehož sporné působení v čele NG prodloužil o další rok současný ministr kultury Jiří Besser, opět zahrál celou aféru ohledně Wiesnerova happeningu do autu a umělci poděkoval. Což mu na charakteru neubírá.
To ale na ředitele Národní galerie nestačí. Mohl také vystoupit ze své kanceláře a Wiesnerovi happening zaplatit. Jak ale píše ve svém děkovném dopise, děkuje za sponzorský dar. Wiesner samozřejmě žádné dobrodiní pro NG nevykonával, upozorňoval na omšelost, a to nejen barev písmen.

Tisková mluvčí NG v médiích uvedla, že si instituce váží všech počinů, které upoutají pozornost ke galerii. Kdy se ale pozornost veřejnosti na situaci Veletržního paláce upne doopravdy? Když ani výkaly, ani protesty, ani rudá písmena nepomohly?

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio