Za dva roky skončí jednorázové plastové nádobí či příbory. Europoslanci odhlasovali jejich zákaz

28. březen 2019

Europoslanci ve středu schválili nařízení, které by mělo od roku 2021 zakázat jednorázové plastové příbory a talíře nebo plastová brčka a vatové tyčinky. Směrnice by zároveň měla zakázat plastové nádoby na jídlo, které jsou na jedno použití, a také ty, které jsou vyrobené z expandovaného polystyrenu, mezi něž patří klasické bílé boxy na obědy nebo kelímky na polévky. Zákaz se týká i plastových tyček k balónkům a výrobků z oxo-rozložitelných plastů.

Unijní státy navíc musí zajistit, aby se PET lahve do roku 2025 vyráběly ze čtvrtiny z recyklovaných materiálů, o pět let později by to už měla být třetina. Zlepšit by se mělo i třídění lahví samotných, do roku 2029 by mělo ve žlutých kontejnerech končit 90 procent všech PET lahví. Na obalech plastových cigaretových filtrů, kelímků nebo vlhčených ubrousků by se mělo objevit upozornění, které by informovalo o dopadech výrobků na životní prostředí, pokud se třeba spláchnou do záchodu nebo pohodí venku. Například vlhčené ubrousky kvůli svým plastovým vláknům způsobují velké potíže v kanálech a čističkách odpadních vod. Jak píše deník The Guardian, Evropané každoročně vyhodí 25 milionů tun plastů, pouze třetina ale skončí ve tříděném odpadu. „Tato legislativa sníží náklady spojené s poškozováním životního prostředí o 22 miliard eur, což je odhad nákladů plastového znečištění v Evropě do roku 2030. Evropa získala legislativní model, za který se může zasazovat na mezinárodní scéně, protože znečištění moří plasty má globální charakter,“ uvedla belgická europoslankyně Frédérique Ries (ALDE). Právě plasty tvoří podle údajů Evropské komise více než 80 procent odpadu, který je v mořích. Podle webu Evropského parlamentu se produkty, které nová směrnice zakazuje nebo omezuje, na tomto odpadu celosvětově podílejí až 70 procenty. Plasty se ve vodě rozkládají velmi pomalu, a proto končí v tělech želv, velryb, tuleňů či měkkýšů. Skrze ně se dostávají i do jídla.

Přečtěte si taky „Ročně se vyrobí 33 milionů tun plastu, recyklují se jen 3,“ říká Trash Hero Jan Bareš nebo Přes čáru: Plasty zahlcují světová moře. Proč v Česku nezálohujeme PET lahve?.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
 • V Japonsku objevili nový druh orchideje, její křehké květy vypadají jako ze skla

  20. březen 2023
  Nově objevený druh orchideje, který byl pojmenován Spiranthes hachijoensis

  Vědci v Japonsku identifikovali nový druh orchideje. Její růžovo-bílé křehké květy vypadají jako dílo uměleckého skláře. Nově popsaná květina se velmi podobá příbuznému druhu orchideje zvanému Spiranthes australis, který běžně roste v japonských parcích a zahradách.

  Nového druhu orchideje si expert Kendži Suecugu z univerzity v Kóbe a jeho tým všimli na japonském tichomořském ostrově Hačidžódžima. Květinu proto pojmenovali Spiranthes hachijoensis, píše americký server CNN.

  Později vědci ke svému údivu zjistili, že nový druh orchideje roste v Japonsku i na takových místech, jako jsou parky či dokonce balkony domů. Většinou se vyskytuje v blízkosti příbuzného druhu Spiranthes australis, s nímž byl evidentně dlouho zaměňován. Na rozdíl od něj má ale holé stonky a kvete o měsíc dřív.

 • Putinovi spolupracovníci nesmí používat iPhony. Bojí se špionáže a hackerů

  20. březen 2023
  kryty telefonů s Putinem

  Zaměstnanci Kremlu, kteří se podílí na kampani za znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina v příštím roce, už nesmí používat iPhony. Důvodem jsou obavy ze špionáže. Zařízení americké značky se musí úředníci zbavit nejpozději do konce března.

  Informaci s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací přinesl ruský deník Kommersant. „S iPhony je konec. Buď je zahoďte, nebo dejte dětem,“ citoval jednoho z úředníků. Zákaz se týká například lidí z vnitřní ruské politiky neb zaměstnanců IT oddělení prezidentské administrativy.

  Kreml se domnívá, že iPhony jsou víc než jiné chytré telefony náchylnější k hackerským útokům a špionáži ze strany Západu, píše list The Moscow Times. Úředníci mají zařízení nahradit Androidy nebo jejich čínskými a ruskými mutacemi.

  Údajný zákaz iPhonů přichází v době, kdy se ruská vláda snaží zemi zbavit západních technologií a snaží se vytvořit takzvaný „suverénní mobilní ekosystém“ založený na ruském operačním systému Avrora.

 • Americká aktivistka vytvořila mapu států bezpečných pro život trans lidí

  20. březen 2023
  trans, transgender

  Stále víc trans lidí se v USA obává o svojí bezpečnost kvůli nárůstu tzv. anti-trans legislativy. Pomoct jim může nová mapa. Vytvořila ji aktivistka Erin Reed, která zmapovala zákony diskriminující transsexuální osoby ve všech 50 státech.

  „Každý den jsem dostávala zprávy od znepokojených lidí, kteří se mě ptali, jak mají posoudit riziko pobytu ve svém státě,“ uvádí Reed v prohlášení na svých webových stránkách Erin In The Morning. „Vytvořila jsem mapu legislativních rizik právě proto, abych pomohla tuto otázku zodpovědět,“ dodává.

  Státy aktivistka rozdělila do čtyř kategorií, píše server PinkNews. Do té nejhorší patří například Florida, Texas, Oklahoma nebo Tennessee. Právě tam podle zjištění Erin Reed existuje největší množství zákonů diskriminující život trans lidí. Těm může být odepřeno například právo na výběr jména a zájmen, kterými chtějí být oslovováni. Někde může být trans mládež dokonce nucena k de-tranzici.

  Naopak nejlepšími státy pro život transsexuálních osob v USA jsou podle mapy Kalifornie, New York nebo Connecticut. „V těchto státech jsou kulturně i právně lépe chráněni než jinde. Státy jako Havaj, Colorado a Washington pak dokonce dodržují zásady zdravotní péče pro trans osoby, které se týkají například finančního pokrytí jejich operací,“ vysvětluje aktivistka a autorka mapy.

 • Skupina na Telegramu vyzývá rodiče, aby své děti léčili ivermektinem. Lék ale může být toxický

  17. březen 2023
  Ivermektin se běžně používá jako antiparazitikum pro velká zvířata

  V soukromé skupině na Telegramu se rodiče dětí s řadou postižení včetně autismu, Aspergerova syndromu a Downova syndromu, navzájem povzbuzují, poskytují si podporu a sdílí své každodenní problémy. Hlavním důvodem existence kanálu je ale nejspíš propagace využití veterinárního přípravku ivermektin pro léčbu těchto onemocnění, píše server Vice.

  Odborníci dlouhodobě varují, že ivermektin je určený jen pro velká zvířata. Účinná látka je proto velmi koncentrovaná a pro člověka může být při použití až toxická.

  Ve skupině rodiče dokonce sdílí příběhy o tom, jak jejich děti zažívaly strašlivé vedlejší účinky léku, včetně silných bolestí hlavy, nevolnosti, bolesti svalů a záchvatů. Správci stránky to ale často odmítají a tvrdí, že je to normální součást „léčebného“ procesu.

  „Už šest týdnů své vnučce aplikuji ivermektin na nohy, břicho i na uši. Ona si ale stěžuje, že občas vidí rozmazaně. Někdy ji i bolí hlava,“ popisuje svoji zkušenost uživatelka Telegramu ve skupině, která byla založena v červenci 2022. Během pandemie koronaviru se ivermektin stal velmi populární mezi skupinou lidí, kteří odmítli očkování. Údajně měl být vhodný pro léčbu onemocnění covid-19. Pro to ale neexistují dostatečné důkazy. K prevenci ani léčbě covidu ho nedoporučuje ani Evropská agentura pro léčivé přípravky.

 • Některé americké farmaceutické společnosti využívají influencery, aby propagovali jejich léky

  17. březen 2023
  lékařství

  Nemají žádné lékařské vzdělání, přesto popisují své osobní zkušenosti s léky na předpis a rady sdílí se svými sledujícími na TikToku nebo Instagramu. Američtí influenceři svému publiku předávají zkušenosti například s lékem na předpis, který byl původně určený k léčbě cukrovky.

   V poslední době se ale ve Spojených státech stal oblíbeným lékem, který by měl vést ke snížení hmotnosti. „Jen pro informaci, nejsem doktorka,” zmiňuje mimochodem influencerka ve svém videu na TikToku, přesto dál popisuje, jak lék aplikuje ona. Před takovými influencery teď varují američtí experti. V této rychle rostoucí a do značné míry neregulované oblasti je podle nich stále těžší rozpoznat, kdy ovlivňování sledujících překračuje právní a etické hranice.

  Podle týmu z University of Colorado některé influencery farmaceutické společnosti přímo sami oslovují. „Je potřeba zjistit, jestli obsah influencerů, kteří svým uživatelům předávají zkušenosti s konkrétními léčivy, pacienty opravdu přesvědčí, a to pak nutí lékaře, aby určité léky pacientovi předepsali,” řekla deníku The Guardian autorka studie Erin Willis z University of Colorado.

  Problém je podle deníku The Guardian v americkém zákoně o propagaci léků na předpis. USA jsou jednou ze dvou zemí (druhou je Nový Zéland), kde jsou dovolené i reklamy na léky, které nejsou volně prodejné. Farmaceutické společnosti mohou od roku 1997 propagovat léčiva na předpis ve vysílání za podmínky, že jsou reklamy pravdivé a vysvětlují, k čemu byl lék schválen. Studie zjistily, že reklamy opravdu vedou k tomu, že tyto léky lékaři předepisují častěji.

  Deník Daily Mail připomíná případ, kdy léky na předpis propagovala na svém Instagramu také americká modelka a podnikatelka Kim Kardashian. Ta zveřejnila reklamu na lék proti ranním nevolnostem, které ji provázeli v těhotenství. Kim ale v příspěvku vůbec neuvedla možné vedlejší účinky léku ani neoznačila příspěvek jako placenou spolupráci se farmaceutickou společností. Firma následně dostala pokutu a Kardashian musela svůj příspěvek z Instagramu odstranit, připomíná Daily Mail.

  Influenceři, kteří léky svému publiku doporučují, s nimi často sdílí osobní, často velmi silný příběh o svém zdravotním stavu. Sledující pak rady považují za ještě důvěryhodnější. Podle průzkumu z roku 2020, který provedla agentura Wego, 51 % respondentů úplně nebo většinou důvěřuje influencerům, kteří sdílí rady ohledně určitých léčbách. Pro porovnání – lifestyle influencerům důvěřuje jen 14 %.

 • Světu hrozí nedostatek sladké vody. Do konce desetiletí poptávka převýší nabídku o 40 %

  17. březen 2023
  zalévání voda zemědělství vodní zdroj sladká voda

  Svět čelí bezprostřední vodní krizi. Podle ekonomické zprávy o vodě se očekává, že poptávka převýší do konce tohoto desetiletí dodávky sladké vody o 40 %. Autoři zprávy vyzývají, aby všechny země začaly hospodařit s vodou jako s celosvětovým majetkem. Většina zemí je částečně závislá na dodávkách vody od okolních států a nadměrné využívání, znečištění a klimatická krize ohrožují zásoby po celém světě.

  Ředitel Výzkumného ústavu vlivu na klima v Postupimi Johan Rockstrom a hlavní autor zprávy  řekl deníku The Guardian, že dlouholeté zanedbávání vodních zdrojů ve světě povede ke katastrofě. „Vědecké důkazy ukazují, že zažíváme vodní krizi. Je to kvůli tomu, jak zacházíme s klimatem, zneužíváme vodu, znečišťujeme jí a měníme celosvětový koloběh vody.“

  Mnoho států si podle Rockstroma stále neuvědomuje, jak jsou na sobě závislé, pokud jde o dodávky vody. Většina zemí se musí spoléhat přibližně z poloviny svých zdrojů vody na jejím odpařování ze sousedních zemí. Navíc přes 1 bilion dolarů dotací (v přepočtu 22 a půl bilionu korun) míří každý rok po celém světě na využití vody v zemědělství, a to často vede k její nadměrné spotřebě.

  Zprávu odborníci vydali ještě před konferencí OSN o vodě, která se bude konat v sídle OSN v New Yorku od 22. do 24. března 2023. Letos ji spolupořádají Tádžikistán a Nizozemsko.

  Henk Ovink, zvláštní vyslanec pro mezinárodní vodní problematiku v Nizozemsku, řekl deníku The Guardian, že tato konference bude klíčová. „Pokud chceme získat naději na vyřešení klimatické krize, musíme primárně řešit možný nedostatek sladké vody. Úkolem je zajistit, aby lidé, zemědělství a životní prostředí měli vodu, kterou potřebují.“

 • Světová produkce kokainu dosahuje rekordních čísel. Potvrdil to Global Report on Cocaine 2023

  16. březen 2023
  Kokain

  Produkce kokainu ve světě dosahuje rekordní úrovně. Během pandemie koronaviru přitom obchodováním s drogami stagnovalo. Vznikla ale nová místa, odkud se drogy pašují. Zprávu Global Report on Cocaine 2023 o produkci kokainu zveřejnil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu.

  Podle dat OSN vzrostlo pěstování koky mezi lety 2020 a 2021 o 35 % na rekordní úroveň. Zjištění naznačují, že v západní a střední Africe se objevila nová místa, kde s drogou dealeři obchodují. Zpráva také uvádí, že překupníci častěji kokain ke svým klientům posílání mezinárodní poštou, píše zpravodajský server BBC.

  S kokainem se nejvíce obchoduje v Evropě a Severní Americe. Následují Jižní a Střední Amerika a Karibik. Zpráva uvádí, že během pandemie koronaviru se drogový trh mírně uklidnil, protože po celém světě bylo omezený turismus a cestovní ruch. „Nicméně nejnovější údaje naznačují, že tento propad měl malý dopad na dlouhodobější trendy,“ uvádí zpráva. „Globální produkce kokainu je teď na rekordní úrovni.“

 • Rowlingová věděla, že její názory na transgender mohly jejím fanouškům ublížit

  16. březen 2023
  J. K. Rowlingová

  Spisovatelka J.K. Rowlingová věděla, že její názory na transgender problematiku mohou fanoušky Harryho Pottera naštvat. Řekla to v podcastu The Witch Trails. Podle autorky ale navzdory obrovskému odporu k tweetu z roku 2019 existuje hodně fanoušků, kteří byli naopak vděční, že svůj názor sdílela.

  Rowlingová, která jen zřídka dělá rozhovory, hovořila o svém tweetu z roku 2019, kterým podpořila Mayu Forstater. Ta přišla o práci poté, co tweetovala, že transgender ženy nemohou změnit své biologické pohlaví, připomíná zpravodajský server The Guardian.

  Když jsem se poprvé začala více zajímat o to, co jsem vnímala jako kulturní hnutí, které bylo liberální ve svých metodách a velmi pochybné ve svých myšlenkách, byla jsem si jistá, že když promluvím, mnoho lidí bude z mých názorů smutných, řekla Rowlingová v podcastu. Až čas ukáže, jestli jsem udělala něco špatně. Mohu jen říci, že jsem o tom hluboce, usilovně a dlouho přemýšlela. A přísahám, že jsem se snažila poslouchat i názory druhé strany, dodala Rowlingová.

  Autorka na svůj tweet z roku 2019 dostala tisíce reakcí a odpovědí od fanoušků, kteří vyjadřovali své zklamání a znechucení nad jejími názory, píše zpravodajský server Sky News. Proti názorům autorky se veřejně postavily také hvězdy filmů Harryho Pottera, a to včetně herců hlavních rolí Daniela Radcliffa, Emmy Watson a Ruperta Grinta.

 • USA vyhrožuje zákazem TikToku, pokud čínský vlastník aplikaci neprodá

  16. březen 2023
  tiktok zákaz

  Bidenova administrativa požaduje, aby čínský vlastník prodal TikTok, jinak aplikaci hrozí zákaz ve Spojených státech. Informuje o tom americký deník The Wall Street Journal. Aplikace pro sdílení videa, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, americká vláda obviňuje z toho, že představuje národní bezpečnostní riziko. Podle deníku chce prodejem předejít možnému zneužití sdílených dat ze strany Číny.

  Populární aplikace shromažďuje data od milionů uživatelů. Američtí vládní představitelé léta vyjadřovali obavy z toho, že by se tyto informace mohly dostat do rukou čínské vlády. Možný prodej by ale podle společnosti stejně nezměnil její přístup k využití těchto dat.

  Mluvčí TikToku zpravodajskému serveru BBC řekl, že informace deníku The Wall Street Journal nepopírá. Zprávy ale byly podle něj nadhodnocené. Dodal, že není také jasné, co v praxi prodej aplikace znamená. „Pokud je cílem ochrana národní bezpečnosti, odprodej tento problém neřeší. Změna vlastnictví by nezpůsobila žádná nová omezení toků dat nebo přístupu k nim,“ řekl mluvčí serveru BBC. „Nejlepším způsobem, jak řešit obavy o národní bezpečnost, je transparentní ochrana amerických uživatelských dat a systémů,“ dodal mluvčí.