Zapomněli jsme si všímat emocí, potlačené a odmítnuté emoce nás vedou do terapie, říká psycholog
O mindfulness se častěji mluví jako o metodě, jak zvládat stres, než jako o terapeutickém nástroji pro lidi s duševními poruchami. Jan Benda využívá všímavost v psychoterapii. Podle něj může výrazně ovlivnit to, zda bude či nebude člověk potřebovat na své potíže medikaci.
„Mindfulness je schopnost uvědomovat si procesy, které se právě dějí v našem těle a v naší mysli v přítomném okamžiku a s akceptujícím postojem,“ vysvětluje základní princip všímavosti psycholog a psychoterapeut Jan Benda. Všímat si můžeme smyslových vjemů, toho, že myslíme, ačkoliv nás v tom okamžiku nezajímá konkrétní obsah naší mysli, i toho, jaké emoce právě prožíváme.
„Pracuji s lidmi, kteří mají úzkosti a deprese. Jejich myšlenky se mnohdy cyklí, obsahově jsou často kritické a sebekritické a tím dále rozvíjí úzkost nebo depresivní náladu. Jakmile si ale všimnou, že teď a tady slyší zvuky, vnímají okolí, tak se ten myšlenkový proces přeruší a už to je elementární první pomoc,“ říká psychoterapeut.
Kurzy mindfulness jsou v posledních letech velmi populární. Zájem o mindfulness může souviset se seberozvojovými trendy ve společnosti i s tím, že si více uvědomujeme, jak málo všímaví vlastně jsme. „Jsme zvyklí neustále přemýšlet. Lidé se třeba probudí a hned ráno se ty myšlenky rozjedou. Hodně myslíme, a čím více přemýšlíme, tím méně věcí si všímáme,“ říká Benda.
Čtěte také
V psychoterapii pak všímavost používá jako terapeutický nástroj uvědomění si třeba toho, kde v těle nějakou emoci prožíváme, a prostřednictvím tohoto prožitku můžeme snadněji vzpomínat, kdy v životě jsme už podobný tělesný pocit zažili.
Všimnout si konkrétních emocí, které prožíváme, je první krok. Ten druhý pak je s emocí začít pracovat. Proč některé emoce odmítáme nebo potlačujeme? Proč je v terapii tak častým tématem pocit méněcennosti? A jak může všímavost ovlivnit medikaci lidí s duševní poruchou? Poslechněte si Diagnózu F s Janem Bendou.
Související
-
Diagnóza F: Mindfulness aneb O rozinkách a jejich místě v...
Pojem mindfulness se překládá většinou jako všímavost, popř. uvědomění, bdělá pozornost či vědomé pozorování. Zatímco v západním světě už své místo v psychoterapii ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.