Závislosti jsou pokusy vymanit se z bolesti, říká lékař a spisovatel Gabor Maté

2. březen 2021

Maďarsko-kanadský lékař Gabor Maté se věnuje propojení těla a nemocí s emočním světem člověka a mezilidskými vztahy. Jeho nejnovější kniha V říši hladových duchů pojednává o hlubokých důvodech závislosti lidí uvnitř rozpojené a zraněné společnosti.

Je fascinující, s jakým soucitem a jasnozřivostí Maté dokáže přistoupit k utrpení, které jeho pacienti prožívají. Ať už se jedná o člověka závislého na heroinu, se kterými pracoval ve vyloučené čtvrti ve Vancouveru, nebo trpícího roztroušenou sklerózou, jejíž příčiny pro mnoho lékařů zastírá trochu tajemný původ. Podle jeho zkušeností současná medicína stále ve velkém přehlíží celkovou propojenost, ve které naše těla existují.

Gabor Maté

„Kdybych na vás teď mluvil hrubě, dopadlo by to nejenom na soustavu vašich nervů, ale taky na celé vaše tělo. Zrychlil by se vám tep, zvednul krevní tlak, vyplavily by se hormony stresu, jako kortizol a adrenalin, krevní cévy by se zúžily a nejspíš by se vám i pozastavilo trávení. To znamená, že naše tělesnost hluboce závisí na vztazích s jinými lidmi.“

Jeho slova poukazují na stále přehlíženou blízkost emoční a fyzické bolesti, jejichž dopady registruje náš mozek stejně. Citová a tělesná bolest člověka tedy ovlivňují podobně škodlivým způsobem. Klíčové je také poznání, že všechny závislosti jsou pokusem vymanit se z naší bolesti.

Čtěte také

A je jedno, jestli se projevují jako drogová závislost, workoholismus, závislost na nakupování (ve které podle svých slov jede dlouhá léta autor samotný), na pornu, sexu nebo jídle. Každá činnost se může přetavit v závislost a je důležité hledat zdroj bolesti, který ke vzniku závislosti vede v drtivé většině případů v dětství.

Jak souvisí tělesná a emoční bolest? Jaká je příčina závislosti na heroinu? A jakou knihu českého autora má Gabor Maté nejradši? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Nikola Benčová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.