Žít, jako kdybych byl pořád na cestách. Pavel Kocourek vyzkoušel studium v NY, bezdomovectví i lodě

13. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Kocourek vyzkoušel studium v NY, bezdomovectví i lodě

Z nadějného matematika ekonomem-bezdomovcem, z bezdomovce jachtařem a majitelem lodí…

Student matematiky Pavel Kocourek se přes Tchaj-wan, který si původně ke stáži vybral jen kvůli tamější pláži, dostal na doktorské studium ekonomie v New Yorku. Během studia na prestižní NYU se rozhodl bezdomovecky přespávat v newyorských parcích. Napadlo ho to po návratu z cesty po Střední Americe, tehdy se totiž rozhodl, že zkusí žít a studovat ve městě, jako kdyby byl pořád dál na cestě.

Martin Doleček pluje sólo kolem světa

03291688.jpeg

Mladý námořník Martin Doleček překonal Atlantický oceán a dále pokračoval sólo plavbou přes Panamu celým Pacifikem až na Nový Zéland. Teď si dává zimní přestávku doma v Česku a plánuje Indickým oceánem a kolem jižní Afriky doplout zpět do Karibiku a pak domů do Evropy.

Každý večer zůstával v kanceláři na univerzitě déle a před odchodem si na mapě našel nějaký vhodný park na kraji města, kam se dalo pohodlně dojet metrem. „Snad jediný park, kam jsem na noc za celou dobu nešel, byl Central Park,“ usmívá se. „Ušetřil jsem za nájem a byla to zkušenost,“ komentuje pozitivně tříměsíční neobvyklý způsob života v „hlavním městě světa“. Jeho spolužáci, vesměs studenti „z dobrých rodin“, to prý přijali docela s pochopením. Některé věci si nechával ve škole, do parků chodil nalehko. A před odstěhováním z posledního bytu přišel o skoro všechno oblečení, což prý mu situaci zjednodušilo. 

Jediné, po čem se mu prý stýskalo, bylo, že při životě v parcích nemohl nikoho hostit, jako to dělal, když bydlel v bytě a vítal doma couchsurfery. Tak zkusil parkovou verzi couchsurfingu a kupodivu se našly dívky, které byly ochotné s ním vyrazit schovat se před policií i nevítanými návštěvníky do hromady podzimního listí. S nadcházející zimou si Pavel hlavu moc nelámal, okomentoval to jen slovy: „Mrznout je super. Lidi to málokdy pořádně docení.“ Po třech měsících života v parcích si ale Pavel z našetřených peněz koupil plachetnici a nastěhoval se na ni. Tam bylo trochu víc místa i pro partnerský život, i když ten neměl moc dlouhého trvání.

Rudolf Krautschneider: Česká mořeplavecká legenda

Mořeplavec Rudolf Krautschneider v Radiu Wave

Člověk, který několikrát obeplul svět. Mořeplavecká legenda z Ústí nad Orlicí. Majitel vlastnoručně postavené kopie Magalhaesovy lodi. Očitý svědek a jediný neutrální účastník Falklandské války. Svérázný spisovatel. Dřevorubec.

Později měl Pavel Kocourek lodě dokonce tři, i když na nich v podstatě neuměl plachtit. „V mé maríně měly lodě spíš ztracené případy než námořníci,“ říká s úsměvem. Svoje první námořní zkušenosti popisuje v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave. To se ale pomalu mění. Jako člen posádky má za sebou plavbu přes Atlantik a na vlastní lodi několikadenní plavby podél pobřeží Spojených států. Co bude dál, je otevřené…

Poslechněte si vyprávění o jednom mimořádném (cestovatelském) osudu, studiu, částečném bezdomovectví i námořních zážitcích. Rozhovor s Pavlem Kocourkem je online k poslechu v prodloužené verzi!

autor: Pavel Sladký
Spustit audio