2000 metrů vysoká plisovaná sukně z ledu a sněhu. Mára Holeček o prvovýstupu na himálajský Chamlang
Severozápadní stěnu himálajské sedmitisícovky Chamlang, na kterou už si brousilo zuby několik mezinárodních výprav, jako první prostoupila česká dvojice Marek Holeček a Zdeněk Hák. První z nich vypráví o celé akci v rozhovoru pro pořad Casablanca.
Dvojice českých lezců, která už dříve jako první na světě vystoupila novými cestami na Gašerbrum anebo Kyazo Ri, potvrdila, že patří na absolutní špičku českého lezení. Za prvovýstup na Gašerbrum jsou oba lezci jako první Češi v historii držiteli nejprestižnější mezinárodní ceny Zlatý cepín. Horu Chamlang v nepálském údolí Hunku si Mára Holeček vybral už před lety, kdy ho fascinovala, ale netroufal si na ni.
Mára Holeček vylezl na Gašerbrum. České horolezectví slaví historický úspěch
Horolezec Marek Holeček po pětiletém dramatu zárubovskými slovy „otevírá zlatou bránu“. Vystoupil společně se Zdeňkem Hákem alpským stylem JZ stěnou na pákistánskou osmitisícovku Gašerbrum.
Když lezu nahoru, nadávám na všechno možné. Vzápětí se ke všemu modlím…
Dvojici Hák–Holeček na sedmitisícovce, kterou ze severozápadu do té doby nikdo nezdolal, čekal skoro dvoukilometrový výstup. Nepříjemné skalní prahy a ledové pole tvořily začátek, pak následovaly ledovo-sněhové varhany s průměrným sklonem 70–80 %, které Mára Holeček s citem přirovnává k plisované sukni. „Teď ležíme v sérakové díře, podobné tlamě žraloka před sklapnutím, kde máme druhý bivak. Zítra nás čeká velký boj,“ napsal Mára Holeček přímo ze stěny.
Vrcholový hřeben je podle jeho líčení v cestovatelském a outdoorovém magazínu Radia Wave Casablanca ostrý jako žiletka. Dvojice bivakovala pár desítek metrů od vrcholu, na který pak vystoupila, ale to nebylo všechno. „Na vrcholu nic nekončí a život je tam dole,“ zdůrazňuje Mára Holeček, který se taky jemně zdráhá mluvit o horolezectví jako o sportu. Vnímá především jeho objevitelskou stránku.
… ale víru neztrácím
Během sestupu lezcům počasí neumožnilo přidat na tempu, a tak byli oba lezci tři dny bez jídla. „Když lezu nahoru, tak samozřejmě nadávám na všechno možné, vzápětí se ke všemu modlím, ať mi něco pomůže, ale neztrácím víru, že to zvládneme, ani důvod, proč jsem do toho šel, to ne. Nepolevuju. Utíkat je třeba, jen když už to opravdu jinak nejde, a taky to stojí spoustu sil.“
Poslechněte si celý rozhovor o hodnotném výkonu světových parametrů i o osobních zážitcích z Himálaje v kompletním záznamu pořadu Casablanca.
Související
-
Horolezec Mára Holeček se vrátil z Gašerbrumu: Bylo to peklo...
Ani na čtvrtý pokus neuspěl lezec Marek Holeček při pokusu o prvovýstup na vrchol osmitisícového Gašerbrumu. S omrzlinami nohou se vrátil z Pákistánu a do vysílání ...
-
Čeští horolezci zdolali jako první na světě severozápadní stěnu nepálské hory Chamlang
Marek Holeček a Zdeněk Hák úspěšně dokončili sestup z hory Chamlang, na jejíž vrchol jako první na světě vylezli po její severozápadní stěně a stanovili tak úplně novou...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.