Mára Holeček vylezl na Gašerbrum. České horolezectví slaví historický úspěch
Horolezec Marek Holeček po pětiletém dramatu zárubovskými slovy „otevírá zlatou bránu“. Vystoupil společně se Zdeňkem Hákem alpským stylem JZ stěnou na pákistánskou osmitisícovku Gašerbrum.
„Sklon úvodního ledového kuloáru na Gašerbrumu je 70 %. Když se postavíte ke zdi, uděláte krok vzad a opřete se o ní čelem, získáte celkem představu. No, a je to taková dvoukilometrová ledová skluzavka,“ říká Mára Holeček. „A nad ní teprve začíná ten pravý boj.“ Společně se Zdeňkem „Háčkem“ Hákem stoupali zcela novou, dosud neprostoupenou cestou, ze které se Mára Holeček musel v předchozích letech několikrát za dramatických okolností vracet a na které mu před lety zemřel parťák Zdeněk Hrubý. „Neúspěch je pro mě motivace,“ glosuje dlouhovlasý horolezec pátý, úspěšný pokus v cestovatelském a outdoorovém magazínu Casablanca.
Na vrcholu jsme byli pět minut
Letos nakonec česká dvojice Holeček–Hák bivakovala cca 40 metrů pod vrcholem a pak přešla vrchol a sestoupila za zhoršeného počasí druhou stranou. „Stanuješ rád v osmi tisících metrech?“ zeptali jsme se s nadsázkou mj. Máry v Casablance. „Ježišimarjá, ne! Kdo by to měl rád? Venku kolem stanu máte 40 a zuří sněhová bouře. Uvnitř stanu je jinovatka a spacáky už jsou mokré. Musíte se zabalit, vylézt ven. Nejsem čistokrevný masochista. Já mám rád svůj steak, svoje víno a pohodu třeba na pražské náplavce,“ dodává Mára Holeček. Z vrcholu má fotku, kterou nazval „mrož a omrzlouch“.
Modlím se ke všemu!
„Bůh, Alláh, Kršna, matka Příroda, mně je to jedno, já se modlím ke všemu. Všechno to tam pošlu a slibuju, že pak dole budu lepší člověk,“ směje se Mára Holeček, když vypráví o tom, že tentokrát mu bylo po letech snažení dopřáno. Český prvovýstup na osmitisícovku se zapsal do dějin českého horolezectví. Prvovýstupy na osmitisícovky jsou čím dál tím cennější, zavedené cesty, normálky, jsou cílem komerčních expedic a český prvovýstupový zářez se povedl naposledy v roce 1990, kdy Josef Rakoncaj vylezl severní stěnou (alpským stylem) na Šiša Pangmu. Jeho éru ostatně Mára Holeček považuje za zlatý věk českého himálajského dobrodružství, po kterém přišla jeho slovy dekadence. A doufá, že jeho úspěch nastaví nové výzvy nastupující generaci lezců. „Člověk uzavře jednu kapitolu a už má roupy, co bude dál,“ usmívá se Mára Holeček.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.