ADHD je kamarád s úzkostí. To pak není veselé dětství, říká dětský psychiatr Kouřil
Attention deficit hyperactivity disorder, zkráceně ADHD, je neurovývojová porucha pozornosti s hyperaktivitou, často také impulzivitou. I když jde o legitimní poruchu, děti s touto diagnózou jsou často brány jako prostě nevychované, zlobivé a jednoduše problémové. Jak se dá ADHD řešit? A v jakém případě se má léčit, třeba prášky? Hostem Houpaček je lékař, zlínský dětský psychiatr Vítězslav Kouřil, který působí na dětském oddělení Baťovy nemocnice.
Jaké příznaky má u dětí ADHD? Impulzivitu, nepozornost a hyperaktivitu. „Jsou uběhané, neposedí, nechtěně do někoho strčí, jsou akční. Ve škole nevydrží v klidu sedět. Impulzivita je překotnost, reagují rychle. A pozornosti uniká porucha pozornosti, která kolísá. Mají dny, kdy se docela soustředí, a dny, kdy špatně,” říká v Houpačkách Kouřil.
ADHD se navíc jako neurovývojová porucha velmi často dědí, při diagnostice se tak lékaři musí dívat i na rodiče a další příbuzné. „Na začátku století se myslelo, že přetrvává do dospělosti ve 30 až 50 procentech, teď se ukazuje, že až v 60 procentech,” vysvětluje dětský psychiatr.
Diagnóza tak dětem do života často přináší závažné komplikace, které se mohou dotknout jejich duševního zdraví. „Překrývá se to zhruba v jedné třetině s úzkostí, ADHD je kamarád s úzkostnými poruchami. To pak není veselé dětství,” přibližuje lékař.
Kam své dítě mám vzít, když mám podezření na poruchu pozornosti? Proč je důležité ADHD podchytit včas? A v jakém stavu je dětská psychiatrie v Česku? Poslechněte si celé Houpačky o ADHD.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.