ADHD je kamarád s úzkostí. To pak není veselé dětství, říká dětský psychiatr Kouřil

28. září 2022

Attention deficit hyperactivity disorder, zkráceně ADHD, je neurovývojová porucha pozornosti s hyperaktivitou, často také impulzivitou. I když jde o legitimní poruchu, děti s touto diagnózou jsou často brány jako prostě nevychované, zlobivé a jednoduše problémové. Jak se dá ADHD řešit? A v jakém případě se má léčit, třeba prášky? Hostem Houpaček je lékař, zlínský dětský psychiatr Vítězslav Kouřil, který působí na dětském oddělení Baťovy nemocnice.

Jaké příznaky má u dětí ADHD? Impulzivitu, nepozornost a hyperaktivitu. „Jsou uběhané, neposedí, nechtěně do někoho strčí, jsou akční. Ve škole nevydrží v klidu sedět. Impulzivita je překotnost, reagují rychle. A pozornosti uniká porucha pozornosti, která kolísá. Mají dny, kdy se docela soustředí, a dny, kdy špatně,” říká v Houpačkách Kouřil.

ADHD se navíc jako neurovývojová porucha velmi často dědí, při diagnostice se tak lékaři musí dívat i na rodiče a další příbuzné. „Na začátku století se myslelo, že přetrvává do dospělosti ve 30 až 50 procentech, teď se ukazuje, že až v 60 procentech,” vysvětluje dětský psychiatr.

Diagnóza tak dětem do života často přináší závažné komplikace, které se mohou dotknout jejich duševního zdraví. „Překrývá se to zhruba v jedné třetině s úzkostí, ADHD je kamarád s úzkostnými poruchami. To pak není veselé dětství,” přibližuje lékař.

Kam své dítě mám vzít, když mám podezření na poruchu pozornosti? Proč je důležité ADHD podchytit včas? A v jakém stavu je dětská psychiatrie v Česku? Poslechněte si celé Houpačky o ADHD.

autor: Vítek Svoboda
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.