Adventní tradice - živé i zapomenuté

3. prosinec 2009

Vánoce se blíží mílovými kroky, a proto bude tématem pravidelného úterního průplachu adventní čas a zvyky s ním spojené. Pohovořit o předvánočních a vánočních tradicích, novodobých i těch již zapomenutých, přišla folkloristika Jiřina Langhammerová.

Nařezané větvičky třešně zvané barborky nebo adventní věnce, to jsou tradice, které se dodržují dodnes. Jiné adventní zvyky ovšem již zapadly a dodržují se jen zřídka. Jedním z takových dnes již ne tak často praktikovaných zvyků je například maska Perchty, která na Štědrý den odpoledne obcházela rodiny s dětmi a kontrolovala, zda se všichni postí. V jedné ruce držela Perchta nůž a ve druhé vědro na krev. Kdo se nepostil, tomu Perchta hrozila rozpáráním břicha. O dost méně morbidní je tradice svatého Mikuláše, která navzdory svému církevnímu podtextu přečkala i komunistický režim a dodnes patří k těm nejoblíbenějším adventním zvykům. Jiřina Langhammerová ale připomněla i tradice spjaté se svatou Barborou nebo Lucií.

autoři: Ivana Veselková , Susana
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.