AI bude již brzy běžná součást našeho života, říká Lukáš Benzl z České asociace umělé inteligence

18. září 2023

„Pokud jde o technologie, tak je velmi složité předvídat budoucnost. Nicméně ta změna bude velmi rychlá. My, jako společnost, máme problém adaptovat se rychlým změnám. Jsme dobří v adaptaci těch pomalých. Myslím si, že v řádu měsíců či let už bude umělá inteligence součástí života každého z nás. Ona ostatně už teď je. Pokud používáte sociální sítě či chytrý telefon, tak jste s ní v kontaktu,” říká Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.

Nově vzniklá asociace reaguje na rychle nastupující trend využívání umělé inteligence do běžné praxe. „Cílem asociace je podpořit rozvoj a vzdělávání v oblasti umělé inteligence. Chceme se více zaměřit na sektor veřejnosti a firem. A to vše s velkým důrazem na náš etický kodex. To znamená, že nás zajímají i etické a morální aspekty umělé inteligence,” vysvětluje Benzl.

Asociace nabízí svým členům také placený obsah. „Členům poskytujeme řadu služeb. Jedna z těch nejzákladnějších je právní pomoc, protože si myslíme, že oblast regulací a legislativy v oblasti umělé inteligence bude velmi zajímavé sledovat a je nutné mít přehled. Zároveň je to poskytování přístupu na akce, které pořádáme. Pak je tam tvorba exkluzivního obsahu a kontinuální vzdělávání - vytváříme různé webináře a materiály,” popisuje Benzl.

Je Česko ve využívání umělé inteligence pozadu? A jak se její využívání promítne v kulturním světě, lékařství nebo průmyslu? Poslechněte si celý rozhovor s Lukášem Benzlem z České asociace umělé inteligence.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.