Alexandra Fraisová v Automatkách: Změna stravy u autistů přináší výsledky

9. září 2015

Alexandra Fraisová je poradkyní zdravého životního stylu a fitness trenérka. V rozhovoru mi prozradila, že nesouhlasí s tím, že mléko zahleňuje, a její oblíbený recept na kašel, ať už u dětí, či dospělých, je horké mléko s medem. S „bílými jedy“ obecně ale nepolemizuje.

„Bílé pečivo by mělo zůstat v jídelníčku těch, co dodržují zdravotní dietu, a u dětí. Pro ty není celozrnné pečivo vhodné,“ říká Alexandra Fraisová a vysvětluje, co je to glykemický index. „Glykemický index je hodnota, která u dané potraviny udává, jak rychle se sacharidy v ní obsažené mění na cukr, který je volný v krvi, což určuje, kolik inzulinu se uvolní. Obecně platí, že bychom všichni měli myslet na to, abychom nejedli hodně sladké a škrobovité potraviny, protože když je sníme, tak se nám hladina cukru rozhoupe, a po snězení takové potraviny budeme mít dříve hlad a ještě větší chuť na něco sladkého.“

Povídaly jsme si také o stravování ve školkách a školách. Podle Alexandry Fraisové není důvod obávat se školních jídelen. Uznává ale, že u dětí autistického spektra hraje strava velkou roli. „Probíhaly studie, kdy byly tyto děti omezeny na 14 základních potravin. A změna jídelníčku skutečně nesla ovoce. Platí, že u poruch autistického spektra jsou lepší výsledky v práci s nimi, když je omezen jednoduchý cukr ve stravě.“

03143712.jpeg

A prospělo by všem dětem, kdyby jedly pouze základní potraviny? „Něco na tom bude, všichni lidé by lépe prospívali, kdyby jedli základní potraviny, a ne chemií doplňované cosi v obalech, kde soupis ingrediencí zabere celou zadní stranu,“ odpovídá Alexandra Fraisová.

Poslechněte si celý rozhovor v Automatkách.

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.