Alice Masaryková by dala „možná“, ale stejně by nepřišla. Vykopávky vás zvou na pořádnou párty

10. květen 2023

„Pil jako Němec a žral jako Čech.“ Byli Češi vždycky tak nechvalně proslulými pijany? Jaké hry se hrály při středověkých parties? A proč se ve středověku pilo téměř výhradně víno, a ne pivo? Na Radiu Wave začínají Vykopávky, ve kterých se historik, komička a moderátorka podívají na večírek z dávných dob a odpoví na všechny otázky.

V prvním díle neobyčejného podcastu o historii obyčejných věcí se zaměříme na dějiny party, slavení a večírků. Pijáckých akcí se v minulosti účastnili zejména muži a někteří šlechtici měli dokonce svá pijácká bratrstva.

Kromě žen z večírků nebyl vyloučen skoro nikdo, a to zejména z důvodu, že plnoletost se špatně určovala. Jak říká historik, alkohol tehdy pili i velmi mladí lidé, což samozřejmě pohoršilo moderátorku. Důvod k oslavám se našel vždycky – slavily se jmeniny, lovy, cechovních svátky či oslavy patronů a patronek. Zkrátka dní, vyzývajících k oslavám, bylo do roka na sto padesát.

Dojde i na párty před sto lety. Masaryk, Čapek, Nezval a Bass by se vám tam krásně sešli. Mohli byste vyrazit do nějakého proslulého nočního podniku na dansing, nabízí historik Martin Franc. Přišla by možná i Božena Němcová, ale Alice Masaryková ne, ta těmito zábavami pohrdala.

Jak se ve středověku léčila kocovina? Poslechněte si celý podcast a těšte se na další díly, kde se dozvíte třeba něco o historii řízku nebo zkrášlování.

Šestidílná podcastová série Vykopávky vzniká u příležitosti 100 let vysílání rozhlasu. Vždy ve středu přistane nový díl na webu wave.cz/vykopavky, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Každý týden se historik Martin Franc, stand-up komička Lucie Macháčková a moderátorka Hana Řičicová podívají na zoubek jedné věci – řízku, zkrášlování, stonání nebo párty.

autoři: Hana Řičicová , Martin Franc , Lucie Macháčková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka