Aplikace, které chtějí, abyste si mohli v klidu číst

03482819.jpeg
03482819.jpeg

Určitě ten pocit znáte. Narazíte na internetu na článek, který vás zaujme, ale než si ho stihnete přečíst, vyskočí na vás notifikace, že vám přišel nový e-mail, narazíte na nějaký ještě zajímavější článek, nebo vás někdo začne otravovat na Facebooku. Najednou máte v prohlížeči otevřených 20 záložek se zajímavými odkazy, přečtený z nich ani jeden a to ani nemluvím o pracovní morálce. Naštěstí jsou tu aplikace, které tento problém chtějí vyřešit.

Dřív jste jako odkladiště zajímavých odkazů mohli s klidem využívat záložky svého prohlížeče. V roce 2015 však tato možnost působí přinejlepším zastarale. Odložení odkazu na později je jenom polovina problému. Druhou půlku představuje neutichající rozptýlení nekonečným proudem nových podnětů na internetu. Proto nepředstavují nejlepší řešení zabudované funkce typu „přečti si později“, které nabízí prohlížeče jako Safari. Podobnou funkci najdete i na Facebooku.

Čtěte také

V době, kdy většina z nás nosí v kapse chytrý telefon, se navíc zdá zbytečné vázat čtení internetových článků pouze na prostředí domácího či pracovního počítače. Možná nechcete trávit dlouhé hodiny ani čtením z malého displeje chytrého telefonu, nicméně je příjemné mít aspoň možnost výběru. Aplikací, které vám umožní sdílet odkazy mezi vaším počítačem a telefonem či tabletem, je celá řada: v určité podobě tuto funkci nabízí třeba Evernote nebo Pushbullet. V dnešních Děrných štítcích vám ale přinášíme přehled tří nejvýznamnějších aplikací, jejichž primárním účelem je „čtení později“.

Readability (Android a iOS)

Nejzákladnější aplikací na ukládání článků je pravděpodobně Readability. Za pomoci pluginu do prohlížeče si do ní můžete poslat článek, který si později přečtete, ať už přímo na počítači, nebo na tabletu či telefonu. V sekci Top Reads tu najdete nejpopulárnější články v aplikaci za poslední dobu. Na rozdíl od ostatních podobných aplikací ale nepodporuje ukládání odkazů s videem. To ilustruje největší výhodu a zároveň problém této aplikace: je jednoduchá, ale chybí jí spousta funkcí, které nabízí konkurence. Výjimkou budiž, že pokud vlastníte Kindle, můžete si díky Readability zaslat článek i tam.

Instapaper (Android a iOS)

Jak naznačuje už její název, aplikace Instapaper se v něčem inspiruje také právě Kindlem. Nejenže se snaží napodobovat pocit čtení z papíru, byť to samozřejmě jde na displeji vašeho tabletu či telefonu jen v dost omezené míře. Zároveň si ze sady nástrojů slavné čtečky půjčuje možnost zvýrazňovat si pasáže článků, nebo k nim rovnou připisovat poznámky. Za to všechno ale rovnou zaplatíte (3,99 dolarů za iOS verzi, 2,99 za verzi pro Android). A pokud budete chtít funkci zvýrazňování využívat ve větší míře, budete si muset připlatit za prémiovou verzi – v té základní si zvýrazníte pouze 5 pasáží měsíčně. Zajímavou, letos přidanou funkcí je Speed Reading, která vám má umožnit rychlejší čtení tak, že vám zobrazuje v rychlém sledu slovo za slovem.

Pocket (Android a iOS)

Aplikace Pocket se dřív jmenovala Read It Later a oproti Instapaperu je zaměřená na aktivnější čtenáře. Je příjemně propojena se všemi možnými jinými aplikacemi, od twitterových klientů až po agregátory jako Flipboard, Feedly nebo Nuzzel. Samozřejmostí je, že Pocket umožňuje organizaci vašich článků za pomoci tagů. Je zdarma, ale podobně jako Instapaper nabízí prémiové předplatné, které vám spustí několik bonusových funkcí, z nichž nejzajímavější je fulltextové vyhledávání. Nedávno Pocket přidal funkci doporučených článků. Ta vám nic nenutí, nikde na vás nevyskakují žádné nevyžádané články, ale pokud nemáte co číst, jistě tu najdete inspiraci.