„Architektura má na nás šílenej vliv,“ říká kurátor Michal Škoda. Proto ji vystavuje pokaždé jinak

25. říjen 2023

Michal Škoda zve do Domu umění v Českých Budějovicích, který znají i ve Švýcarsku. Dělá tam výstavy nejlepších světových architektů.

Nyní zve na výstavu 21 Models švýcarského ateliéru Christ & Gantenbein. Největší ohlas vzbudila výstava Vnímání architekta Jana Šépky (2016), při které zakryl kašnu na českobudějovickém náměstí. „Díky médiím sem začali jezdit autobusy, to byl docela blázinec,“ vzpomíná Michal Škoda. I při méně známých výstavách se ale galerie často úplně změní.

Čtěte také

Dům umění se má rekonstruovat, o projektu českého týmu Malý Chmel a německého studia AFF Architekten jsme mluvili v Bourání. Teď však vedení města oznámilo, že přednost dostane rekonstrukce letního kina. Michal Škoda se to snaží zvrátit, projekt rekonstrukce je podle něj „fakt skvělej.“ „Neumím si představit, že bych v rámci evropského města kultury lákal lidi, aby šli do letního kina na béčkový film,“ říká. Projekt rekonstrukce je možné si prohlédnout zde.

Michal Škoda je také výtvarník a mluvili jsme i o jeho volné tvorbě, která je abstraktní, geometrická a velmi inspirovaná architekturou.

Na výtvarné umění se koukat můžeš, ale nemusíš. Hudbu poslouchat můžeš, ale nemusíš. Ale architektura není volba – je všude. Proto se Michal Škoda rozhodl ji vystavovat v Domě umění.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.