Automatky: Pokud se rozhodnete být vystresovanou matkou, je to vaše volba

17. prosinec 2014

Pevný úklidový řád, jasné cíle, dílčí úkoly, strukturovaná práce a další děsivá slovní spojení (a méně děsivé nabídky služeb) na mě vyskočily, když jsem zadala do vyhledávače vánoční úklid. I proto jsem do Automatek pozvala rodinnou terapeutku Julii Rákosovou.

Na otázku, jak zvládnout vánoční úklid s dětmi a bez stresu, odpověděla jednoduše: „Život je otázkou priorit, někdo má rád uklizenou domácnost a bez ní by neměl tu vánoční pohodu, ale lítat kvůli tomu, že přijde tchýně, je zbytečné.“

Místo zběsilého předvánočního time managementu bychom se měli zaměřit na práci s dětmi. Ukázat jim, jak je práce náročná fyzicky i časově, a zapojit je do našeho programu. Pokud to ale z jakéhokoliv důvodu nejde, měli bychom se na špinavá okna nejspíš vykašlat. Nebo si zaplatit profesionálního myče oken, nebo dát pubertální neteři brigádu.

Vánoce ale nejsou jen o úklidu, ale také o „závažných“ rodinných tématech. Existuje Ježíšek a kdo to je? Nebo slavíme narození Ježíše Krista? A je to vůbec jedna osoba? A co když se vymotáte z kruhu otázek a potom „vaši pravdu“ naruší školní kolektiv? Jak se poprat s těmito momenty, při nichž nejednomu rodiči tečou krůpěje potu po čele, vysvětluje Julie Rákosová.

Celý rozhovor si poslechněte zde a přejeme klidné prožití vánočních svátků.

autor: Barbora Sedláčková
Spustit audio