Babí léto pročtěte. Vychází vinylový Chabon, povídkový Šindelka a Richterová

26. srpen 2014

Posledních pár týdnů je počasí plné výkyvů a spousta lidí propadá beznaději, že se léto už nevrátí. Možná že není od věci se na tenhle pesimistický scénář připravit. Stačí vám duchna, štrúdl, horký čaj a opravdu dobrá knížka. A těch pro vás máme hned několik.

Michael Chabon – Telegraph Avenue (Odeon)
K této knížce vám už chybí jenom pustit si na gramofonu vaši oblíbenou desku a pak si číst o osudech dvou Američanů ve středním věku, co se snaží zachránit svůj obchod s vinyly, který má zničit nové, obří nákupní centrum. Jestli vás zajímají sedmdesátky v USA, homoerotické vztahy nebo láska mezi otcem a synem, nový Chabon bude přesně pro vás. Na Telegraph Avenue jsme upozorňovali už před rokem, teď konečně máte šanci si ho přečíst v českém překladu. S autorem, který má na svém kontě Pulitzerovu cenu, velmi rádi proležíte celý víkend.

Marek Šindelka – Mapa Anny (Odeon)
Marek Šindelka je jeden z nejzajímavějších mladých českých literátů, o tom není pochyb už několik let. Debutoval s výbornou básnickou sbírkou Strychnin, za kterou si odnesl Cenu Jiřího Ortena. Pak vydal zvláštně jedovatý román Chyba a nakonec všechny omámil povídkovou sbírkou Zůstaňte s námi, která si v roce 2011 vysloužila Magnesii Literu za prózu. Není divu, že na novou knihu povídek, Mapa Anny, všichni netrpělivě čekají. Tak jako v předchozím souboru jsou i v Anně důležité vztahy, zároveň si ovšem můžete všímat motivů těla, intimity, smyslnosti, ale hlavně Šindelkova jazykového švihu.

03193584.jpeg

Sylvie Richterová – Každá věc ať dospěje na své místo (Torst)
Dílo, které by konečně mohlo splnit touhy po velkém českém románu, shodují se kritici. Kniha sleduje příběh Jana Lazara, který se odehrává na pozadí celého 20. století u nás i v Itáli,i a o velkých dějinách se nebojí mluvit ani je zmenšit tak, aby se vůbec daly pojmout. A právě to by asi dobrý román dělat měl. Ten román, na který tak čekáme. Jestli ho právě napsala Sylvie Richterová, autorka, která se s novou prózou vrátila po deseti letech, se můžete dozvědět hned o víkendu, když bude pošmourno. Jen nezapomeňte na ten štrúdl.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio