Babička řekla, ať jdu letos jinam. Vánoce prožijí s přáteli, ve vlastní rodině si připadají cizí

20. prosinec 2021

„Chtěla bych se zahrabat pod postel a přespat až do března,“ říká Rebeka. V sérii Jiné Vánoce zkoumáme, jak svátky slaví Vietnamci nebo Ukrajinci, ale také mladí lidé, kteří si připadají jako cizinci ve vlastní rodině. Oldřich nemohl vydržet nucené úsměvy u večeře, protože byly falešné, Eliana prostě na Štědrý večer nikdo nepozval. Rebeka s mámou slavit letos nemůže. Připomínalo by jí to jednu velikou ztrátu.

„Vždycky to bývalo tak, že na Štědrý den jsme byli já, máma a brácha spolu,“ vzpomíná Rebeka, která dětství prožila v Anglii, takže si místo kapra s rodinou servírovali krůtu. „Vařili jsme, skládali jsme puzzle, hádali jsme se. Byli jsme tři, bylo to krásný a speciální. A to tenhle rok nejde.“ Nejde to, protože Rebečin bratr Oskar letos v květnu zemřel. „Byly bysme s mámou jenom samy, ta díra by byla moc veliká.“

„Vždycky to bývalo tak, že na Štědrý den jsme byli já, máma a brácha spolu. A to tenhle rok nejde,” říká Rebeka

Rebečina máma pojede na Vánoce za svou sestrou, ona sama zkusí Štědrý den ve společnosti kamaráda. „Napadlo mě, že seženu na Vánoce někoho, kdo taky nejezdí za rodinou. Věděla jsem jen o jednom kamarádovi, řekli jsme si, že budeme spolu. On mi napsal, že má pravidla, že nemusí zpívat koledy. Moje pravidla byla, že já budu moct zpívat koledy. Takže jsme se krásně shodli.“

S kamarádem už několik let slaví Vánoce také Oldřich. Trávit Štědrý den mu připadalo frustrující. „Vánoce ukazovaly, jak moc disfunkční rodina jsme. Měli jsme pohromadě večeři, ale bylo to jen jednou za rok. Přišlo mi to jako strašný fake,“ říká Oldřich. Jeho příběh má docela šťastný konec. Nejen proto, že na Vánoce není sám, ale také proto, že se svou mámou dlouhodobě napravují vztahy. Pracují na tom, aby si spolu někdy v budoucnu mohli dát štědrovečerního kapra a netrápit se navzájem falešnými úsměvy. 

Elian to má vlastně docela podobně jako Oldřich. „Můžu přijet jakýkoli jiný den a napravovat vztahy. Rok se o to aktivně snažím a nevím, proč zrovna ty Vánoce musí být den, kdy se to bude zázračně lepšit, kdy to bude mít nějaký zvláštní význam.“ Elian letos Štědrý den oslaví se svou přítelkyní. Pustí si koledy, ale i Elianův oblíbený song: Hang Myself From The Tree.

Co ještě Olda, Elian a Rebeka dělají proto, aby si Štědrý den udělali hezký, nebo snad méně bolestný? Poslechněte si reportáž o třech příbězích jiných Vánoc. 

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související