„Z Vánoc jsem měla depku, teď si je dělám po svém.“ Jak to vypadá na Vánoce u českých Vietnamců?

8. prosinec 2021

V sérii Jiné Vánoce se zaměříme na skupiny obyvatel Česka, kteří z různých důvodů prožívají Vánoce jinak. Co vánoční svátky znamenají pro mladé lidi, kteří je tráví místo vlastní rodiny s přáteli? Slaví Ukrajinci 24. prosince, slaví někdy jindy nebo se raději vrací na Ukrajinu? A jak prožívají Vánoce Vietnamci? Na poslední otázku odpovídá první reportáž ze série, ve které vám nabídneme několik příběhů lidí, které spojuje blízkost a úcta k tradici, ale i jinakost.

„Sice pocházím z buddhistického prostředí, ale tady žiju už přes dvacet let a mám tu děti, takže dodržujeme i některé české tradice. Sice na jiný způsob, ale taky máme kapra, máme i menší stromeček, který zdobí děti, a někdy jsou tam i dárky,“ začíná formovat moji představu o vietnamských Vánocích pan Tran ve svém obchodě v centru Prahy.

Pan Tran ve svém obchodě v centru Prahy

„Vánoce mají pro nás i náboženský význam. Slavíme oboje, Vánoce i lunární Nový rok, který pro nás znamená větší hostinu, ale Vánoce jsou taky příležitost se sejít, zpomalit, být s rodinou a tak,“ říká Tran. Vietnamský Nový rok – Tết se letos bude slavit 1. února a tradičně má některé styčné body s Vánoci, jako je zdobení stromečku, v tomhle případě broskvoní nebo meruněk, a rozdávání obálek s penězi dětem.

Režisérce Dianě Cam Van Nguyen rodinná pospolitost, o které mluví pan Tran, chyběla. Její maminka se vrátila zpátky do Vietnamu a tatínek si v Čechách pořídil novou rodinu, ve které se Diana na Vánoce necítila dobře. Nejdřív se se svátkem vnitřně prala, pak ale přišla na to, že si umí vytvořit vánoční atmosféru se svými kamarády.

„Mí kamarádi za mnou chodí po svých štědrovečerních večeřích a pak máme takovou vánoční párty,“ vystihuje mimo jiné Diana dilema mladých na prahu dospělosti, kteří se svými biologickými rodinami Vánoce třeba slaví, ale v pokročilé fázi večera už se radši přesunou do společnosti svých přátel.

Diany Cam Van Nguyen se se svátkem nejdřív vnitřně prala, pak ale přišla na to, že si umí vytvořit vánoční atmosféru se svými kamarády

„S mým tátou jsem necítila křesťanský rozměr Vánoc, že se sejde rodina, že jsme pohromadě a je to o těch tradicích. Když jsi dítě, které ve škole pochopí, že Vánoce jsou o vzájemné lásce a o tom, být spolu, tak tuhle vánoční atmosféru ti vietnamská rodina nedá. Není to jejich chyba, ale mně to chybělo,“ říká mladá režisérka, která před Vánoci poslouchá koledy, peče cukroví, zdobí stromeček, na Štědrý den sleduje pohádky, lije olovo a večer uzavírá v kruhu svých přátel.

Jak slaví Vánoce Vietnamci žijící v Česku? Jaké jsou společné znaky křesťanských Vánoc a lunárního Nového roku Tết? Na jaký způsob upravují kapra Vietnamci? Poslechněte si celý příspěvek.

V dalších dílech Jiných Vánoc zjistíme, jak slaví Ukrajinci, jak to mají lékaři a sociální pracovníci anebo lidé, kteří Vánoce neslaví se svou rodinou.

Spustit audio