Jestli vás to nebaví, tak nečtěte. Ale aspoň to zkuste, radí spisovatelé Kašpárek a Kubíčková
„Já si pamatuju, jak sedím v kuchyni a pláču, protože mi ta písmenka předčítat nahlas nejde. Pak nás zkoušeli čtení před třídou, to mi nešlo. Pak přišly ty velké knihy,“ vypráví v záznamu živého natáčení podcastu Lit v Brně Klára Kubíčková. Spolu s Michalem Kašpárkem se s Janem a Evou bavili o tom, jak a kdy se naučili mít rádi knihy a literaturu. A jestli k té lásce vedou i své potomstvo.
Klára Kubíčková je vystudovaná socioložka a novinářka, teď pracuje v brněnském Nakladatelství Host. Michal Kašpárek je editor a spisovatel, loni vydal román Fosílie. Na živém natáčení v Brně vzpomínali i na svá školní léta.
„Já už jsem trochu číst uměl, když jsem přišel do první třídy. Paní učitelka pak vymyslela, že mi bude stříhat novinové titulky, které jsem pak skládal. To mě vedlo vlastně víc než ke čtení k nějaké práci s textem,“ říká Michal Kašpárek.
Oba se shodli na tom, že čtení je něco, co se často dědí v rodině. „Ke čtení mě vedla máma, která mi dala někdy v sedmé, osmé třídě Salingerovo Kdo chytá v žitě. Já jsem tomu vůbec nerozuměla, bylo to úplně mimo moje dětské chápání. Ale stejně jsem to přečetla, protože jsem chápala, že se děje něco velkého,“ popisuje Klára Kubíčková.
Je podle nich potřeba školní kánon? Co si vytáhli u maturity? A necpeme všem čtení jen jako ukázku vlastního kulturní kapitálu, který ve skutečnosti nikoho nezajímá? Pusťte si celý záznam Litu z Brna.
Související
-
Milena Jesenská byla umanutá, statečná a autentická. Její texty by dnes zbořily sociální sítě
Osmdesát let po smrti Mileny Jesenské už konečně víme, že vnímat ji jen jako milenku slavného autora, je nejen zastaralé, ale hlavně nepřesné.
-
Na Donbase člověk potřebuje málo, aby přežil. Román Šedé včely je geniální popis banálního života
Do nového dílu podcastu Lit přišel překladatel a publicista Libor Dvořák popovídat o knize Šedé včely.
-
Nebylo knih o dospívání už moc? Poslední léto je drzá teenage zpověď, která by ale neměla zapadnout
Drzá zpověď mladé dívky a výrazný literární debut tohoto roku – to je román Poslední léto, který napsala Dorota Ambrožová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.