Balanc o negativismu a protivných lidech: Češi jsou bručouni. Co s tím dělat u druhých i u sebe?

22. leden 2019

„Negativismus je dobré alibi. Paradoxně je pro některé lepší být dlouhodobě nespokojený a naštvaný a mít možnost nadávat, vidět zdroj potíží v druhých,“ říká terapeut Tomáš Zetek. Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo často reaguje podrážděně, vidí na všem to špatné, obtížně se raduje, nepřeje a závidí. Proč takoví lidé jsou a co se s tím dá dělat?

„Být protivou nebo žít v chronické negativitě není vědomé rozhodnutí. Člověku v tom není dobře. Ve spoustě situací je to boj o pozornost.“ Už malé děti se zlobením hlásí o pozornost. U dospělých ale takové chování není přijatelné. S impulsy, které přichází z našeho vnitřního světa, se proto musíme naučit pracovat. Pro Tomáše Zetka je účinnou metodou sebepoznání. Zjistit, jak funguje náš vnitřní svět, proč v nás někteří lidé, události nebo informace vyvolávají negativní reakce. Teprve až jim porozumíme, můžeme je přijmout jako vlastní součást a reagovat na ně svobodně.

Tomáš Zetek

„Za chronickým negativismem je často chronická nespokojenost. Sama se sebou, se světem. Může se projevovat vnitřní prázdnotou, kterou se snažíme zaplnit uspokojováním. Nebo jí podlehneme.“ Vnitřní prázdnotu se lidé snaží uspokojovat například penězi, majetkem nebo večírky, milenci a milenkami, zábavou. Jakýmkoliv zážitkem, který nechá člověka na prázdnotu zapomenout. Pokud člověk nemá materiální dostatek a nevěří, že by mohl takové zážitky mít, nespokojenosti podlehne, stane se pasivním a závistivým.

„V našem negativismu je také část psychologie potlačovaného národa, Němci nám ne nadarmo říkali smějící se bestie. Aktivní odpor se nám nedaří, máme tendenci podléhat. Je snazší vidět zdroj zla v Moskvě nebo dnes v Bruselu,“ pokračuje terapeut Tomáš Zetek a dodává, že zapomínáme, že zlo máme mezi sebou. Musíme chtít měnit sebe, ne druhé.

Proč jsou někteří lidé naopak přehnaně optimističtí? Jak se pracuje s negativními impulsy? Pusťte si celý díl Balancu o negativismu.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související