Psychologické ptydepe. Proč je všechno trauma, každý má ADHD a nastavuje hranice

11. únor 2025

Trauma, hranice, „attachment“. Psychologické termíny se staly součástí našeho slovníku. Pomáhají destigmatizovat duševní zdraví a zlepšovat komunikaci. Zároveň však hrozí jejich nadužívání a nepochopení významu. O tom, jak tento trend ovlivňuje naše vztahy i pohled na sebe, mluví v podcastu Balanc psycholog, psychoterapeut a spisovatel Adam Suchý.

„V momentě, kdy zjistím, že chaos, který prožívám, má nějaké jméno, je to stabilizující a normalizující.“ Psychologická terminologie pronikající do běžné řeči má své klady i zápory. Na jedné straně pomáhá lidem lépe chápat své emoce a prožitky, což může vést k hlubšímu porozumění nejen sobě samým, ale i druhým. Na druhé straně však může docházet k vyprázdnění významu nebo nesprávnému používání. Může to vést k nedorozumění či dokonce manipulaci ve vztazích.

Jedním z pozitivních aspektů je destigmatizace duševního zdraví – lidé se nebojí otevřeně mluvit o svých problémech a hledat pomoc. Na druhou stranu však nadužívání termínů jako „trauma“ či „ADHD“ může vést k jejich banalizaci nebo k vytváření nálepek, které omezují osobní růst. Klíčem je podle odborníků zvědavost a snaha pochopit individuální význam těchto slov pro každého člověka.

Poslechněte si celý rozhovor o tom, jak psychologická terminologie proniká do běžného jazyka a jak ovlivňuje naše vztahy i pohled na duševní zdraví.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Související