Batoh od architekta: z holešovické dílny Braasi míří messenger bagy do celého světa

17. duben 2018

Staré továrny v pražských Holešovicích se nemění jen na kavárny, byty a obchody. Do jedné z nich se po nedávné rekonstrukci vrací výroba. Svoji novou produkční základnu tu rozjíždí česká značka Braasi. Co mladý pár přitáhlo od architektury k batohům, jak se jim podařilo prosadit v zahraničí a jaký je jejich recept na nadčasový design?

Eliška a Šimon začali na prvních prototypech pracovat na jaře 2014. Do zimy se připravili na první veřejnou prezentaci na předvánoční výstavě designSUPERMARKET. V našich očích to byl velký úspěch a začali jsme to díky tomu brát vážně, říká Šimon. Po třech měsících pak Braasi zamířili do Německa na cyklistickou výstavu Berliner Fahrradschau.

Každý den jsme jezdili do kanceláře na kole a potřebovali jsme něco na notebook. Proto jsme vlastně sami začali batohy dělat. Zamířit na výstavu spojenou s cyklistikou nám přišlo přirozené a taky to dobře zafungovalo. První prodeje byly hlavně do zahraničí, český trh se přidal až později, popisuje začátky Braasi Eliška. Po berlínské cyklovýstavě následovaly cesty na desítky dalších zahraničních veletrhů, které byly pro prosazení venku zásadní.

Z holešovické dílny Braasi míří messenger bagy do celého světa

Mladá značka se svezla se začátkem batohového trendu, který už dnes naplno jede po celém světě. Praktické a funkční zavazadlo, do kterého se vejde notebook a další všední nezbytnosti mladých městských profesionálů, má v podání Braasi sportovně elegantní nádech. Nejčastějšími barvami jsou černá a šedá a kromě minimalistického loga zdobí některé typy funkční prvek nastavitelné sítě.

První modely byly hodně jednoduché, inspirovali jsme se klasickým messenger bagem, jednoduchým pytlem se zavinovacím vrškem. Zásadní jsou vlastnosti jako vodotěsnost, kvalita, materiály. Pro řadu lidí u nás i v zahraničí je důležité, kde a jak se ta věc vyrábí a že jde o nějakou originální malou značku, vysvětluje Šimon. Dodává, že je hrdý na to, že většina materiálů je z Česka.

Jako architekti jsme často řešili jednotlivé zakázky pro konkrétní klienty. Proto jsme chtěli udělat produkt, který je sériový, dá se opakovat a může fungovat dlouhodobě. Navrhli jsme několik základních modelů, které se postupně vyvíjí, vysvětluje Eliška. Vedle klasik, které už dobře znám z pražských ulic, mi ukazuje i čerstvou novinku, dětské batůžky, které se drží minimalismu a umírněné barevnosti, ve které převládá černá.

Jak se Braasi podařilo prosadit do obchodů v Británii, Španělsku nebo Japonsku? Co podle nich dělá dobrý design batohu a jaké funkce a vlastnosti jsou zásadní? Jak pro mladou značku funguje prodej online a v retailu? Poslechněte si v rozhovoru z holešovické dílny.

Mladé české batohové značky, o kterých byste měli vědět:

Alex Monhart – elegantní, minimalistické, přísně černé a unisexové hybridy, které se dají proměňovat z batohu na tašku do ruky nebo kabelku přes rameno. Vedle batohů také peněženky a další doplňky.

BRAASI – funkční a přitom stylové messengerské batohy se sportovním nádechem, nově i v dětské verzi.

KRAS – většinou černé batohy na všední den ve městě. Vše je přísně osekané na nutné minimum sloužící funkci. Díky jednoduchosti a stylové čistotě se dají snadno nosit s elegantním i sportovním oblečením.

NAUT – sofistikované unisexové batohy, ledvinky a doplňky, které spojují lásku k minimalismu a technicistní sci-fi estetice s praktičností a variabilitou.

Playlist:

Summer Of Haze – Aqua Minerale
Ketauri – Water Tone
Mina – Balafon Bata (ft Sillati)
Myka – Die R.I.P.
Pixelord – Metal Mutant (Summer Of Haze remix)
Lulu Be. – Rude Tings
Felipe Granda – Likembé
Conejx – Glitchinthematrix

Spustit audio