Baugruppe: Model společného bydlení z Berlína se prezentuje v Praze

6. únor 2015

„Baugruppe je skupina několika lidí, kteří společně koupí pozemek, společně si s architektem navrhnou bytový dům přesně podle svých představ, společně zafinancují stavbu a pak v tom domě společně bydlí,“ vysvětluje německý pojem jeden z organizátorů výstavy Baugruppe ist super! architekt Vladimír Fialka.

V pražské galerii Kvalitář do 20. března probíhá výstava, které představuje fenomén takzvaných Baugruppen. Metoda kolektivního stavění a navrhování bytových domů úspěšně funguje v sousedním Německu už několik let.

Společné financování pozemku a výstavby bytového domu má podle Vladimíra Fialky pro členy Baugruppe skoro samé výhody. Budoucí obyvatelé domu mají v Baugruppe možnost zasahovat do výsledné podoby domu, a díky tomu si mohou byt a společné prostory přizpůsobit dle svých představ. Navíc si díky Baugruppe mají možnost vybrat své sousedy, protože tyhle skupiny lidé obvykle zakládají se svými známými nebo minimálně s někým, kdo je jim sympatický a smýšlí podobně jako oni.

03309955.jpeg

Kurátor výstavy Marek Kopeč vysvětluje, že řada německých měst zakládání Baugruppen podporuje, protože je považují za přínosné. „Tyto skupiny vytváří v rámci města jakási lokální centra. Jsou to obvykle lidi, kteří jsou občansky dost aktivní a jejichž působení město oživuje. Ze sociologického a urbanistického hlediska jsou Baugruppen pro město velký přínos.

Cílem výstavy by mělo být přiblížit fenomén Baugruppe lidem, kteří by podobným způsobem chtěli stavět a bydlet v České republice. Nejprve ale bude potřeba přizpůsobit tomuto konceptu výstavby bytů české právní prostředí a fungování bankovních ústavů, které zatím na působení Baugruppen nejsou na rozdíl od Německa připraveny.

Součástí doprovodného programu budou i workshopy, na kterých návštěvníci zjistí, jak tyto skupiny fungují v praxi a jak je založit.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.