Baugruppe: Model společného bydlení z Berlína se prezentuje v Praze
„Baugruppe je skupina několika lidí, kteří společně koupí pozemek, společně si s architektem navrhnou bytový dům přesně podle svých představ, společně zafinancují stavbu a pak v tom domě společně bydlí,“ vysvětluje německý pojem jeden z organizátorů výstavy Baugruppe ist super! architekt Vladimír Fialka.
V pražské galerii Kvalitář do 20. března probíhá výstava, které představuje fenomén takzvaných Baugruppen. Metoda kolektivního stavění a navrhování bytových domů úspěšně funguje v sousedním Německu už několik let.
Společné financování pozemku a výstavby bytového domu má podle Vladimíra Fialky pro členy Baugruppe skoro samé výhody. Budoucí obyvatelé domu mají v Baugruppe možnost zasahovat do výsledné podoby domu, a díky tomu si mohou byt a společné prostory přizpůsobit dle svých představ. Navíc si díky Baugruppe mají možnost vybrat své sousedy, protože tyhle skupiny lidé obvykle zakládají se svými známými nebo minimálně s někým, kdo je jim sympatický a smýšlí podobně jako oni.
Kurátor výstavy Marek Kopeč vysvětluje, že řada německých měst zakládání Baugruppen podporuje, protože je považují za přínosné. „Tyto skupiny vytváří v rámci města jakási lokální centra. Jsou to obvykle lidi, kteří jsou občansky dost aktivní a jejichž působení město oživuje. Ze sociologického a urbanistického hlediska jsou Baugruppen pro město velký přínos.
Cílem výstavy by mělo být přiblížit fenomén Baugruppe lidem, kteří by podobným způsobem chtěli stavět a bydlet v České republice. Nejprve ale bude potřeba přizpůsobit tomuto konceptu výstavby bytů české právní prostředí a fungování bankovních ústavů, které zatím na působení Baugruppen nejsou na rozdíl od Německa připraveny.
Součástí doprovodného programu budou i workshopy, na kterých návštěvníci zjistí, jak tyto skupiny fungují v praxi a jak je založit.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka