Běž to rozdýchat! Dech je okamžitá zpráva o našem stavu, můžeme si jím pomoci k lepšímu zdraví

30. srpen 2022

„Dalo by se říci, že dech je zrcadlem duševního stavu,“ říká pro Balanc psycholog, psychoterapeut a facilitáror Otakar Chaloupka. Podle dechu můžeme poznat, jak na tom jsme. Ve stresu dýcháme krátce a mělce. Extrémními projevy jsou panické ataky a hyperventilace, které úzce s dechem souvisí. Dýchání můžeme používat jako prevenci i nástroj pomoci v krizi.

„Pomocí správného a vědomého dechu lze mírnit nepříjemné příznaky psychických stavů.“ Meditací nebo vědomým pozorováním dechu můžeme zklidnit celý organismus. Dobré je začít u pozornosti. Jak právě teď dýcháte? Rovnoměrně od bránice přes střed až pod klíční kosti? A nebrání vám v dýchání špatná poloha při sezení?

Zaměření na dech má řadu výhod. Vrací nás do těla, do přítomnosti. Kolotoč myšlenek, obav nebo výčitek zhoršuje naše prožívání, nejsme tady a teď. K dechu se můžeme vrátit téměř vždy, je to univerzální a velmi účinné.

„Lidé zastavují dech v návalu nepříjemné emoce, ale volí i jiné způsoby jak se odpojit od nepříjemného prožitku,“ vysvětlue Otakar Chaloupka. Když jsme ve stresu nebo nás něco zaskočí, s největší pravděpodobností se to ihned odrazí na našem dýchání. Jedná se o běžnou a funkční stresovou reakci. Potíž je v tom, jsme-li ve stresu příliš.

Existuje mnoho dechových technik, je třeba se je učit opatrně a postupně. Dechové techniky se používají také v rámci rituální práce, Otakar Chaloupka pracuje metodou integrativního dýchání. Pomáhá podívat se do míst našeho nitra, ke kterým běžně nemáme přístup a třeba uvolnit dávno zablokované emoce.

Poslechněte si celý rozhovor o vztahu dýchání a zdraví, naučte se lépe dýchat.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.