Bourání s architektem Markem Štěpánem

23. květen 2012

Hostem 114. dílu Bourání bude architekt Marek Jan Štěpán.

Marek Štěpán se se svým ateliérem zapsal do paměti odborné veřejnosti jako tvůrce sakrálních staveb, které se vyznačují klidem, pokorou a vyrovnaností. Přesto jsou velkolepé a mají neopakovatelnou atmosféru. Znalost církevních liturgií a historie se promítá do konceptů a forem jeho staveb a efekt je násoben použitím tradičních materiálů a soudobých detailů. Díky tomu jsou jeho stavby pozitivně vnímány jak architekty, tak i farníky, což nebývá u novostaveb chrámů obvyklé.

Stejná pokora a poctivost čiší i z jedné z posledních realizací Štěpánova ateliéru – Obnovy lesoparku v Novém Lískovci v Brně. Marek Štěpán má i jinou tvář. Významným projektem, který byl medializován, byl koncept svobodného domu Freedomku, který se sériově vyrábí a prodává. Jeho minimální, avšak ergonomicky propracovaný prostor umožňuje plnohodnotné bydlení v přírodě, je nezávislý na energiích, je vybaven čističkou odpadních vod a stojí milion korun. (převzato z www.aarchitektura.cz)

Marek Jan Štěpán (*1967) vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně (1991). V roce 1997 založil Atelier Štěpán. V letech 1997–2001 a 2005–2007 působil na FA VUT v Brně. Věnuje se teorii o dekoru struktur v architektuře, od roku 2007 působí jako externí poradce přes architekturu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky.

http://www.atelier-stepan.cz/
http://www.freedomky.cz/cs

autor: Adam Gebrian
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.