Bourání s Davidem Mateáskem: Městský architekt pracuje se střepy. Jeho práce je lepit je dohromady

30. leden 2018

David Mateásko je městský architekt města Kolín. Stal se jím v listopadu 2016 a od té doby pracuje na tom, aby se město stávalo hezčím, komplexnějším a příjemnějším pro život. „V Kolíně je řada věcí, které mají potenciál, všechno má ale limity. Moje práce spočívá v nápravě a učesávání neutěšených míst. Je to o střípcích, ze kterých se dá váza zase slepit.“

„Byla to taková dlouhodobější tendence. Měl jsem pocit, že ke své praxi potřebuji nějakou další činnost, která by mi rozšířila záběr, přinesla něco nového, nějakou další výzvu než jen projektování,“ vzpomíná David Mateásko na to, proč se rozhodl přihlásit se na pozici městského architekta Kolína. „Nějakou dobu jsem neměl odvahu přihlásit se na výběrová řízení měst, která hledala architekty,“ vysvětluje. „Když se objevilo řízení na Kolín, hodně mě to zaujalo. Propagovali to lidé, kterým jsem důvěřoval. U některých jiných řízení jsem měl pocit, že je to hledání někoho, kdo zaplní funkci, ale vlastně je to už na míru šité někomu z města. U Kolína jsem hned ze začátku měl pocit, že ho chápu. Úplně jsem ho za ten rok pochopil, je to složitý organismus, vnímám ale, že rozloha a poloha města je něco, co dokážu pojmout. Začal jsem mít důvěru v sebe a v to, že to má smysl.“

Než se na pozici přihlásil, chtěl si město nejdříve pořádně osahat. „Nejdříve jsem se s městem chtěl seznámit. Kolín jsem, přiznám se, znal asi tak jako každý Středočech nebo Pražák. Věděl jsem, že leží na Labi, do okolí jsem jezdil na výlety a pamatoval jsem si, že je tam ten fantastický chrám, který jsme jednu dobu měli při dějinách umění na fakultě neustále promítaný na stěnu. Měl jsem víceméně takové ty obecné, turistické informace. Vydal jsem se tam tedy na návštěvy a byla to téměř láska na první pohled.“

Labe v Kolíně

Města střední a menší velikosti v blízkosti větších měst mají často problém, vylidňují se a nemají příliš světlou budoucnost. „Kolín má podle mě úžasný potenciál. Jistě, lidé jezdí pracovat do okolních měst, podnikatelé z Kolína si také často stěžují, zejména na nedostatek kvalitního bydlení,“ říká Mateásko. „Snažíme se tomu ale věnovat a měnit to. Snažíme se dělat to i edukativně, upozorňovat na to, proč je Kolín zajímavý. Vymysleli jsme takovou akci, která se jmenuje Příběhy kolínských domů, a nevypichujeme jen architektonické highlighty, ale i domy se zajímavým příběhem, vznikem, obyvatelem nebo stavitelem.“

Vedle práce městského architekta se David Mateásko věnuje i svým vlastním projektům. Práci v Kolíně dělá dva dny v týdnu. „Má to samozřejmě nevýhody. Za ten rok jsem se toho hodně naučil. Je to poznání toho, jak město funguje. Město je takový motel, který nikdy nespí. Řada věcí se rozhoduje až v momentě, kdy začne hořet, říkám tomu mód hasičů,“ směje se a vysvětluje, co je jeho dlouhodobým cílem. „Dosáhnout komplexně uchopeného města. V Kolíně je řada věcí, které mají potenciál, jsou ale limitovány nějakými majetkovými vztahy. Řeka v Kolíně je jedním z těch příkladů. Kolín nemá rozumné nábřeží, zčásti je tam železnice, polorozbořené stavby a zčásti je to spravováno Povodím řeky Labe, a ti mají jiné zájmy než rozvíjení města. Chtěl bych dále rozvíjet určité lokality, které budou městu přidávat na atraktivitě.“

Jak přesně to chce David Mateásko provést, si poslechněte v záznamu pořadu.

autoři: Adam Gebrian , maf
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.