Návod na rekonstrukci bez trápení. Co nám poradili hosté Bourání?

23. prosinec 2024

Nejčastější rada zněla – dobře se připravit a všechno si zjistit. Pomoct může tento díl Bourání, kde je vše podstatné, co jsme se letos dozvěděli o rekonstrukcích.

Rekonstruovat, nebo zbourat a začít znova? „Z čistě ekonomického hlediska se rekonstrukce nevyplatí. Ale dům se vám odmění svojí duší,“ říká v Bourání architektka Lenka Křemenová z A1 architects. Pak ale přijde spousta konkrétních rozhodnutí: něco je zničené, něco zastaralo, změnily se normy…o tom všem mluvili hosté Bourání.

Dále jsme probrali: jaký vybrat obklad a dlažbu, jak měřit starý byt, kam dát vypínače, kolik stojí architekt a jak se při tom všem moc nehádat.

Nejde ale jen o domy a byty. Do budoucna se aspoň v západním světě bude víc rekonstruovat a přestavovat než stavět. Architekti tedy vstupům do starých budov věnují stále více kreativity a péče, takže tyhle staronové domy „přináší prostorové a materiálové zážitky srovnatelné s nejlepší architekturou 21. století,“ jak napsal vlivný teoretik Aaron Betsky. Také jeho myšlenky zazní v tomto Bourání.

Stávající budovy jsou sklady uhlíku, nové budovy spotřebovávají zdroje, které nikdy nenahradíme. Kdo rekonstruuje, snižuje svoji uhlíkovou stopu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.