Vodní prvky spotřebují spoustu krychlových metrů vody. Roman Kvita se snaží s ní šetřit
Designéři musí být draví a dbát na sebeprezentaci. Roman Kvita tvoří radši menší věci, a v klidu. Spolu se sochařkou Pavlínou Kvitou navrhli třeba stříkacího lva do Modřan.
Lev, který hlídá řepu. Tak se bude jmenovat socha v novém areálu Modřanský cukrovar. Navrhli ji designér Roman Kvita a jeho žena sochařka Pavlína Kvita. Bude též stříkat vodu, jak ale zjistili, nesmí to být voda dešťová: „Lidi nemůžete šplíchat ve veřejném prostoru dešťovou vodou,“ říká designér. Po tomhle zjištění přemýšleli, jak s vodou šetřit: „Bude tryskat zřejmě jenom jednou za hodinu. Některé fontány nebo výtrysky a sprchy spotřebují metry krychlové vody.“
Roman Kvita zve v Bourání také na výstavu. V Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou vytvořil architekturu výstavy knoflíků Nezbytné detaily. V muzeu lze navštívit také atrakce pro děti podle jeho návrhu – děti tam můžou pouštět kuličky, které dostanou v muzeu, a je tam i krasohled. „Ten mě dost baví,“ říká Roman Kvita. Další pozvánka byla do Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kde vystavuje celá skupina kolem studia Prám, kde s Pavlínou tvoří. Právě v téhle bývalé prádelně v Praze - Libni jsme je navštívili.
Také urny navrhl designér Roman Kvita. Do průhledného víčka lze vložit věc, kterou měl zesnulý rád a která ho připomíná.
Související
-
Jak se pozná dobrá čtvrť? Můžete si ji finančně dovolit a máte jak dojet do práce
Nové domy dnes už vypadají většinou dobře. S prostorem mezi nimi je to ale horší. „Je to třeba kvalitní architektura, ale nedrží to pohromadě,“ říká Matěj Čunát.
-
Je levandule krásná? Tak měsíc v roce, a pak je z ní koště. Bourání klišé, tentokrát o zahradách
Jak umí zlidštit zahrádku v satelitu? A jakou za to chce férovou odměnu? O tom jsme mluvili s krajinářskou architektkou Alicí Bouškovu na zahradě u přípražské novostavby.
-
Zrcadla umí přemodelovat byt. A taky zahánějí čarodějnice, směje se architekt Nedvěd
Dům hned vedle Stromovky navrhl architekt Jan Nedvěd. „Chtěli jsme, aby se hodil do historické čtvrti, ale zároveň aby to bylo dílo současné architektury,“ říká.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.