V tvorbě kapel Dukla a post-hudba hledám průniky s mojí vírou, říká teolog Tomáš Sixta

16. prosinec 2024

Může se křesťanská teologie vážně zajímat o populární kulturu? Teolog Tomáš Sixta je o tom bytostně přesvědčen. Do aktuálního čísla revue Salve na toto téma napsal editorial a také do něj přispěl svým článkem Hudba pro smutné kluky kolem 30. Písně kapel Dukla a post-hudba z pohledu spirituality a teologické antropologie. Co všechno takový pohled může vyjevit, přišel objasnit do pořadu Hergot!.

„Celý svět, tak já ho vnímám, se pro mě může stát tématem. Vlastně i v těch věcech, co se jeví všedně, se kterýma se běžně potýkám, který poslouchám ve sluchátkách cestou do práce nebo do školy, cítím ozvuky, který rezonujou s mým náboženstvím,“ vyznává Tomáš a připojuje upozornění: „Nemá cenu ale všechno natírat teologickým lakem s tím, že je to náboženský. A tak si to nábožensky přivlastnit.“

Zajímá vás, co konkrétně může teologii na populární kultuře zajímat? Proč si Tomáš pro svůj článek vybral kapely Dukla a post-hudba? Které motivy z jejich písniček jsou pro něj nejzajímavější? K jakým závěrům došel? Poslechněte si záznam rozhovoru!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.