Pacifismus není nicnedělání, říká teolog Petr Macek
Má křesťan násilníkovi vždy jen nastavit druhou tvář? Existuje něco jako spravedlivá válka? A co má společného křesťanství a anarchismus? To jsou otázky, na které hledá odpovědi nová kniha Obezřetní jako hadi a bezelstní jako holubice teologa Petra Macka.
K napsání knihy Petra Macka dovedly probíhající konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě. Zdálo se mu totiž, že veřejnost nechápe poselství pacifismu správně. „Pacifismus je z latinského pacem facere, to znamená pokoj působit nebo tvořit. Není to nějaké nicnedělání, ale je to tvůrčí činnost,“ opravuje Macek zkreslené představy.
Křesťanský pacifismus vychází především z Ježíšova kázání na hoře. „Kázání obsahuje i výzvu k milování nepřátel, konkrétně tam je to nastavení druhé tváře,“ vysvětluje Macek a dodává, že Ježíšovo poselství je odrazem božího pacifismu.
Na druhou stranu – válečné konflikty se nedají vždy vyřešit nastavením druhé tváře, a i někteří pacifisté připouštějí legitimitu obranné války. Spravedlivé řešení je pak podle Macka takové, které zajišťuje důstojný život pro všechny zúčastněné.
Co spravedlnost znamená pro konflikt na Blízkém východě? Jak Petr Macek vykládá časté násilí v Bibli? Co je to spravedlivá policejní akce? Jaký měl na pacifismus názor Petr Chelčický a L. N. Tolstoj? Dozvíte se v Hergot!u.
Související
-
Environmentální teolog Zámečník o náboženství & zvířatech: Proč Ježíš nebyl vegetarián?
„Když hospodyně uklízí, zavírá dveře, aby dovnitř nevlezl pes a mokrými tlapkami jí nepošlapal práci. Podobně se chovají i evropští myslitelé.“
-
Psychedelika mohou přinášet hlubší porozumění vlastní duši, říká teolog a religionista
Teolog, religionista a člen České psychedelické společnosti Jan Blahůšek se zabývá mimo jiné světovou mystikou a použitím psychedelických látek v duchovním kontextu.
-
Hergot! s Pavlem Junem: Věc s Kristem a postmoderna
Jak mluvit o křesťanské zvěsti v dnešní době? A jak mluvit o křesťanské zvěsti v dnešní době s mladými lidmi? Takové otázky si klade Pavel Jun, evangelický teolog, ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.