Co dělá útulnost? Kožešiny ani svícínky to nejsou, říkají architekti Štěpán Abt a Ďuro Smolen

20. listopad 2024

Architekti ze studia Abt Smolen mají rádi zvláštní zadání. Dělali vily za padesát milionů, pivovar a poradí si i s domečkem pro žabičky.

Štěpán Abt a Ďuro Smolen

Architekti ze studia Abt Smolen projekovali také Vinohradský pivovar, přesněji jeho pobočku v Káraném u Prahy.

V poslední sezóně se z něj stala oblíbená zastávka cyklistů, lze si tam dát pivo a dívat se přitom do útrob pivovaru. „Je to nerezový mišmaš s lávkami a kotly a kabely. Taková mašina na pivo,“ říká architekt Ďuro Smolen.

Pivovar vznikl z bývalé sodovkárny ze 70. let, před ním je nové veřejné prostranství, je to tedy přínos i pro obec: „Místo zrezivělého plotu a pichlavých keřů je místo, kde se může každý zastavit a dát si pivo,“ říká Štěpán Abt.

Architekti navrhovali také řadu rodinných domů. Například soubor luxusních vil na Praze 6. Jak se dělá luxusní rezidence pro někoho, koho neznáte? A co je v dnešní době luxus? „Asi soukromí,“ říká Ďuro Smolen. Jak to udělali, aby měl každý soukromí a aby domy byly útulné? A proč se vlastně slovo útulnost z architektury vytratilo?

Abt Smolen spolupracují také s maďarským studiem építész stúdió. To má v Maďarsku stopku, protože tam se nyní staví jen „pravá maďarská architektura“. Jak to vypadá?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.