Ještěd čeká kvalitní rekonstrukce, Máj je zmrzačený, myslí si historik architektury Jakub Potůček
Ještěd lidi vždycky fascinoval. Po otevření se tam dokonce ztrácely skleničky a stolní výbava. „Českoslovenští občané po tom prahli,“ říká historik architektury Jakub Potůček. Co na Ještědu fascinuje jeho?
Jakub Potůček zkoumal Ještěd i jeho tvůrce, architekta Karla Hubáčka a jeho kolegy z ateliéru SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci). „Nikdy jsem nepotkal nikoho, kdo by o Hubáčkovi mluvil jinak než v superlativech,“ říká. O architektovi „s neuvěřitelným množstvím pozitivní energie“ bude mluvit také na několika akcích během Dne architektury, který se koná od 26. září do 3. října 2024. Letos oslavuje právě století od narození architekta Karla Hubáčka.
Mluvili jsme také o dalších stavbách z té doby – o Máji či metru. Jak je rekonstruovat? Proč by měla být stanice Jiřího z Poděbrad potemnělejší?
Jakub Potůček pracuje také ve Výzkumném centru průmyslového dědictví, kde momentálně probíhá výzkum velkých telefonní ústředen, které jsou dnes prázdné a často se bourají. Mluvili jsme také o nich, hlavně o té nejčervenější v Hradci Králové od architektů Aulického, Malátka a Eisnereicha, která vypadá jako „obrácené schody.“ I tudy letos povede Den architektury.
S historikem architektury Jakubem Potůčkem i o tom, jaké to je chodit do školky od Josefa Gočára.
Související
-
Prokleté 20. století. Proč neumíme chránit moderní stavby? A nechceme po památkářích nemožné?
Významné památky meziválečné i poválečné architektury padají jedna po druhé k zemi nebo jsou necitlivě rekonstruovány. Selhává památková péče při ochraně moderních...
-
Bourání s Mirko Baumem: Jak provést neproveditelné a nenadělat si u toho do kalhot
V první části rozhovoru jsme si s profesorem architektury Mirko Baumem povídali o jeho dětství na okraji mladoboleslavského letiště, kde zatoužil stát...
-
Transgas a Hotel Praha byly tím nejlepším ze své doby. Jejich zbourání je ostuda, říká historička
Historička a spisovatelka Kateřina Bečková vydala knihu Zbořeno, která je hlavně o bourání staveb v Praze.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.