Britpopová výchova skotských The Cinematics
O co víc jej hudební servery ignorují, o to víc ho milují fanoušci. Řeč je svižném indie rocku nadějné kapely z Glasgow The Cinematics. Pro pražskou koncertní premiéru, která je součástí klubové série Bohemian Like You, si kapela vybrala klub 007, kde vystoupí 1. března s podobně naladěnými česko-slovenskými hipstery Rara Avis.
Skotská čtveřice zaujme nejen svou chytlavou hudbou, prošpikovanou zábavnými tanečními spodky a retro odkazy, ale i lehce nerdovskou image. Zatímco bubeník Ross Bonney se s oblibou oddává řešení matematických úloh a v MTV se vyjádřil, že by chtěl být gorilou nadanou nadpřirozenými schopnostmi, basista Adam Goemans miluje vše, co se týká ninjů a béčkových filmů; Larry Reid pak patří mezi nejvyhledávanější kytaristy na Ostrovech.
V roce 2005 si kapely všimlo americké vydavetelství TVT Records (Nine Inch Nails, Guided By Voices) jako historicky vůbec prvního britského importu. Přestože se label dostal do finančních potíží, kontrakt Cinematics byl obnoven u newyorského digitální společnosti The Orchard.
Kytarový pop ošlehaný větry ze skotské vrchoviny a prodchnutý naléhavým vokálem, vykazoval už od debutu Strange Education (2007) dostatečnou syrovost, ale také přesvědčivý hitový potenciál. Vícevrstevnaté písničky dávali přes všechen trendy šmak zapomenout na většinu souputníků, jimiž se The Cinematics nechali inspirovat.
Na aktuálním albu Love and Terror převládla o něco temnější atmosféra opřená o syntezátory, ale i snaha o dotaženější texty. The Cinematics jako by chtěli publiku nabídnout vizi současného britpopu, ovšem v poněkud postmoderním balení.
Pokud vám tedy imponuje rockové nasazení, post-punková energie, ale i výrazné nápady a nadhled, neměli byste první březnový den na Sedmičce chybět.
Nejposlouchanější
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.