Budějovice budou Evropským městem kultury. Občané se obávají o osud zdejší prestižní galerie
České Budějovice získaly loni v létě titul Evropské hlavní město kultury 2028. Titul je udělován pod záštitou Evropské komise od roku 1985. Prestižní ocenění má podpořit rozvoj komunitních aktivit, exitující kulturní infrastruktury, ale i zviditelnit specifickou kulturu města. Šest let příprav vyvrcholí v roce 2028, kdy má město doslova rozkvést kulturou. Budějovice totiž vyhrály s odkazem na zemědělskou tradici města s programovým konceptem (PERMA)KULTURY.
Jedna věc je kulturní strategie a program týmu České Budějovice – Evropského hlavního město kultury 2028 (dále jen EHMK), druhá je však realita zastupitelské politiky. Investice do kulturní strategie spojené s titulem je v posledku rozhodnutím vedení města. Některé rozjeté projekty se začaly zadrhávat, jako třeba plánovaná rekonstrukce důležité galerijní instituce na náměstí Přemysla Otakara II. Domu umění, ve které sídlí Galerie současného umění a architektury.
Okamžitě se zformovala občanská iniciativa Dům umění nedáme, která svolala k 10. prosinci veřejné shromáždění na tomtéž náměstí. „Ta rekonstrukce je připravená. Jsou i další investice, které město koná, a jsou nezbytné. Pro rok 2025 může Dům umění na náměstí fungovat ještě bez rekonstrukce,“ vysvětluje pozici města primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová za ODS.
V čem je Galerie současného umění a architektury v Domě umění v Českých Budějovicích výjimečná? Proč je kultura v jihočeské metropoli spojená spíš s provizorními podmínkami a DYI přístupy? Co se často děje městům bývalého Východního bloku při získání titulu EHMK? Poslouchejte celou Vlnu.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.