Buskeři jsou pouliční umělci různého druhu

2. červenec 2014

Do odpoledního On Airu dorazila kapela Circus Problem, která doslova zaplnila nejen studio, ale i éter Radia Wave. Šest muzikantů, šest nástrojů, mezi kterými nechyběl akordeon, klarinet, housle, ale ani tuba, to rozbalilo v balkánském rytmu tak, že si i naproti v newsroomu podupávali do rytmu.

Tak se v éteru doslova na plný plyn představil fenomén buskingu, který u nás známe spíš pod pojmem pouliční umění. Buskerem může být každý, ale úrovně se prý liší, stejně jako přístup evropských měst k tomuto druhu umění. „Praha je na tom špatně, můžou za to různé zákazy a policie je občas nepříjemná. Ve Francii nebo na Slovensku to jde líp. Co se týče České republiky, nejraději hrajeme v Českém Krumlově.“

Jak vstřícná je k buskerům Praha a jaké zážitky si šestice přivezla z buskerského festivalu v Dublinu, si poslechněte v záznamu rozhovoru.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.