Být královnou memes na Bílý dům nestačí. Jakou vedli Trump a Harris prezidentskou kampaň?
Amerika už zná svého 47. prezidenta. Bude jím Donald Trump. I když se Kamala Harris stala na chvíli popkulturní ikonou a vybrala rekordní sumu peněz na svoji kampaň, na stěhování do Bílého domu to nestačilo. Donald Trump lépe cílil na americké voličstvo. Volební strategie se ale na obou stranách zásadně proměnily – odklon od mainstreamových médií, víc sociálních sítí a podcastů. Téma nejnovější Vlny.
Mladí lidé ve Spojených státech sice tradičně tíhnou k demokratickým kandidátům a kandidátkám, v porovnání s předchozími volbami v roce 2020 teď častěji volili Donalda Trumpa. „Myslím si, že to je velký budíček pro Demokratickou stranu – nemůže brát hlasy nejmladších voličů jako úplnou samozřejmost. Což tak podle mě v minulosti občas bylo. Teď za to dostali účet,“ říká novinář serveru Voxpot a komentátor Radia Wave Matěj Schneider.
Letošní kampaň a její strategie prošly proměnou. „Po každých volbách v Americe se řeší, jaká nová média to nejvíc ovlivnila. Hodně se teď mluví o podcastech,“ dodává Schneider. Podle něj právě i podcasty pomohly Trumpovi k vítězství. Staronový prezident například zavítal k Joeu Roganovi, Kamala Harris pak byla hostkou v Call Her Daddy.
Sociální sítě v kontextu voleb nabyly na důležitosti už v roce 2008, kdy byl poprvé zvolen Barack Obama. Na co vsadili kandidát a kandidátka letos? „Trump mobilizoval na nenávisti. Kamala to měla pozitivní, nadějný. Což je samo o sobě vždycky těžší výchozí pozice,“ hodnotí politická marketérka Anna Zemanová, která se mimo jiné starala o sociální sítě Danuše Nerudové během její prezidentské kampaně.
Pomohly podcasty Donaldu Trumpovi ke zvolení prezidentem? Proč brat summer Kamale Harris na vítězství nestačilo? Lze kvantifikovat podpory od celebrit? Dělá se jinak kampaň pro ženu-kandidátku než pro muže-kandidáta? Poslechněte si nejnovější Vlnu Tomáše Pacovského a Barbory Součkové. V ní si povídají s novinářem a komentátorem Radia Wave Matějem Schneiderem a politickou marketérkou Annou Zemanovou.
Související
-
Mladí lidé můžou rozhodnout, říká o amerických prezidentských volbách reportérka Českého rozhlasu
Spojené státy si za necelé dva týdny zvolí nového prezidenta, nebo prezidentku. Už k minulým volbám před čtyřmi lety přišel rekordní počet lidí, a to včetně těch do 30 let.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka