Čech vysázel milion stromů. Je to hra pro mladé, říká o drsné práci cestovatel Pavel Bartoš
Bolí z toho záda, ale roste díky tomu les… Cestovatel vypráví o pěti letech drsných sezonních prací v jarním kanadském sněhu, švédských hejnech komárů nebo naopak ve zničujícím australském vedru.
„Po prvních deseti tisících jsem si říkal, že tohle už dál nepůjde. Po první sezoně jsem ale byl na 100 000 stromů. U půl milionu už jsem si uvědomil, že to asi do milionu nějak doklepu,“ usmívá se Pavel Bartoš.
Pro peníze i pro planetu
Pracoval v kanadském severním Ontariu, ve Švédsku během covidové pandemie anebo v Austrálii. „U nás v Česku jsem moc nesázel. Projekty jsou tu jen malé. Doba je tu taková zaseklejší. Nejde to moc dopředu,“ tvrdí.
Sázel smrky, borovice, eukalypty, ale i okrasné stromy ve městech. Část byla lesnická práce v hospodářských lesích, část environmentální projekty, například carbonové kredity pro takzvané offsetové projekty. „Dělám to pro peníze, vydělávám si na svoje cestování, to nezastírám, ale environmentální aspekt to pro mě taky má,“ říká v cestovatelské a outdoorové Casablance.
Letní sezona v Austrálii je drsná
„Letní sezona v Austrálii je drsná. Začíná se sázet ve čtyři ráno a v deset dopoledne už z tebe lije tak, že vypadáš, jako když jsi skočil do rybníka. V jednu odpoledne končíš, protože už se to prostě nedá. Jen do oběda jsem vypil 9 litrů vody,“ líčí tropické podmínky v oblasti kolem města Cairns v Queenslandu.
„Říkal jsem si, že nikdy víc, ale pak jsem do toho šel ještě jednou a znova jsem si řekl, že nikdy víc,“ dodává se smíchem.
Komáři? Nesmíš se zastavit
V Kanadě naopak sázel v jarním sněhu a ráno zamrzala voda. „O pár týdnů později ale přijdou komáři. Nesmíš se zastavit, nefunguje na ně nic.“ Až na výjimky jde podle Pavla Bartoše o job pro mladé lidi.
„Tohle se nedá dělat dlouho. Je to hra pro mladé lidi. Bolí z toho záda a je to jedna z nejtěžších sezonních prací na planetě.“
Jaká práce je sázení stromů? Jakou komunitu lidí přitahuje? S jakými cestovatelskými zážitky se pojí? Poslechněte si vyprávění Pavla Bartoše v nové epizodě cestovatelské Casablanky!
Související
-
Horolezení je někdy jak porno. Furt to samý! Češi vylezli na nejvyšší nezdolanou horu světa Muču Kiš
Nejvyšší dosud nevylezená hora světa Muču Kiš v severním Pákistánu přivítala na svém vrcholu českou trojici Zdeněk Hák, Radoslav Groh a Jaroslav Bánský.
-
S dětmi se cestování radikálně mění. Je lepší! Bezděkovi objeli svět bezdětní, teď mají tři kousky
Ladislav a Katka Bezděkovi alias tým BigTrip.cz mají tři malé dcery, ale cestovat nepřestali. Vyměnili auto za větší a vydávají se na další výpravy, například do Maroka.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.