Čeká nás neolitická revoluce 4.0? Precizní zemědělství hledá průnik nových technologií s přírodou

27. leden 2021

Největší audioportál na českém internetu

zemědělství | Foto: Pexels, CC0 1.0

Pusťte si Podhoubí z farmy, kde traktory jezdí na autopilota a družice dvakrát týdně vyhodnocují data z polí

O Česku se trochu nelichotivě říká, že je montovnou Evropy. O automatizaci a průmyslu 4.0 už slyšel v našich hvozdech snad každý. Ale co je to precizní zemědělství? Jak pronikají nejnovější technologie, umělá inteligence a datové analýzy do zemědělské výroby? Odpověď jsme spolu s Václavem Brantem a Vítězslavem Krčkem hledali na farmě Agra Řisuty na Kladensku, kde principy precizního zemědělství zavádí už od roku 2005.

Podle výzkumníka z České zemědělské univerzity Václava Branta by se v budoucnu měl smazat rozdíl mezi intenzivním a ekologickým zemědělstvím. „Precizní zemědělství je cílený přístup k pozemkům. Snažíme se specifika různých částí pozemků poznat a odlišně k nim přistupovat,“ pokouší se v krátké definici vystihnout svůj obor Brant. Výsledkem má být ekonomický přínos, efektivita, ale také ekologická šetrnost.

zemědělství - obilí

Díky sběru velkého množství dat od mikrostruktury jednotlivých rostlin až po makro měřítko družicových snímků jsou současní zemědělci schopni šetřit palivo při přejezdu techniky po polích, efektivně dodávat množství hnojiv, osiva a ochranných látek a automatizovat práci.

„Dalo by se říct, že se snažíme mluvit s rostlinami. Ptáme se jich pomocí různých senzorů a technologií, co by potřebovaly, a následně jim to dodáme,“ vysvětluje přínos nových technologií v zemědělství agronom Vítězslav Krček.

zemědělství - precizní zemědělství

Těžká technika, chemizace a velké lány jako dědictví minulého režimu jsou často označovány za viníka eroze, přetěžování půdy a ztráty biodiverzity. Precizní zemědělství by mělo díky lepším informacím o pozemcích snižovat uhlíkovou stopu při obdělávání půdy a redukovat množství vstupů do půdy při zachování vysokých výnosů. Václav Brant vidí cestu ekologického zemědělství ve správném rozhodování, které nám umožní detailní pochopení přírodních procesů. Budoucnost pro něj není ani ekologický skanzen, ani intenzivní vytěžování energie a minerálů z půdy. Precizní zemědělství má kombinovat oba přístupy – být šetrné a zároveň efektivní.

Co je to precizní zemědělství? Jak konkrétně se na farmě Agra Řisuty využívají nejnovější technologie k pěstování na polích? Může být precizní zemědělství ekologicky šetrné? Pusťte si celé Podhoubí.

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.