Čelisti: Pořad, který nebyl

13. září 2012

V Kutné hoře byl sychravý den na počátku babího léta. Ulicemi se proháněl vítr a ve stínu jagellonských staveb šustilo první suché listí.

Oddán kontemplaci seděl jsem ve svém podkrovním pokojíku a zabýval se problematikou sochařství Veita Stosse, když tu mi zvoní telefon a dva cizí, neznámí lidé mi kladou všetečné otázky o filmu, který mě nezajímá. Marně jim vysvětluji, že duchovně již několikátý týden spím, jejich zájem to jen rozněcuje.

Říkají si Čelisti a jsou velmi výřeční, neodbytní jako podomní utrakvisté. Marně vzpomínám, jaký vztah má tvorba Davida Ondříčka k oltářnímu umění 16. století, ve službách kterého uherského velmože působil jistý Bence Fliegauf a jaký postoj vůči Romům zaujímal Matyáš Korvín. Nevím, kdo jsou ti lidé, kteří se ptají. Ani mě to nezajímá. Jen doufám, že mi už nebudou volat a já zůstanu ve stínu obklopený důvěrnou nadějí, že ten zvuk tam kdesi venku... je jen vítr.

Teď po mně nicméně chtějí, abych popsal pořad, který jsem neslyšel a který mě nezajímá. Který snad ani nebyl. Vanitas vanitatum.

Loučí se životem usoužený kutnohorský hašplíř Vít.

autoři: Aleš Stuchlý , Vít Schmarc , Daniel Řehák
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.