Čelisti: Strach, pušky, rituály a anihilace Naganem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z dokumentu The Nagano Tapes

Aktuální vydání nejdéle běžící Katovny v dějinách české filmové kritiky se tentokrát otevřelo hrůzným zážitkům i vzpomínkám na jeden slavný zázrak na olympijském ledě.

Nezajímavé francouzské drama Můj syn bylo jen můstkem k triumvirátu hrůz. Dveře do démonické dimenze se otevřely hned třikrát. Poprvé za nimi stál celkem solidně udělaný lesní horor The Ritual, v němž se Netflix přibližuje modelu dobře zacíleného žánrového filmu. Podruhé spustila bájná winchesterovka, ale Sídlo démonů, které se zabývá bájným puškařským rodem a jeho prokletím, rozhodně diváka nepohostí žádnými přívaly příjemného mrazení. Rána mimo terč. A do třetice pokus o originalitu: Annihilation rozhodně není čistým hororem, spíše ambiciózní metafyzickou sci-fi. Témat si nabírá hodně, ale nekompromisně je anihiluje ospalým tempem, letargickými dialogy i zarážející nevyhraněností. Čile mutující chaos.

Dokument The Nagano Tapes mísí zrnitou nostalgii i nekompromisní ostrost

Z dokumentu The Nagano Tapes

Osudové osmičky novodobých českých dějin mají obvykle hořkou pachuť. Jedna se nicméně vymyká. Neznamenala skutečný historický přelom, byť svým způsobem dějiny přepsala. Nebyla ve znamení prohry, zrady nebo ústupu a převrat, který přinesla, byl pro Českou republiku výjimečně příznivý: hokejový turnaj století v Naganu 1998. Snímek mladého českého filmaře Ondřeje Hudečka The Nagano Tapes, natočený pro Olympic Channel, je víc než jen standardní oslavou národního mýtu.

K naší velké radosti tak Čechy opět zachraňuje hokej, tentokrát v podání furianta Ondřeje Hudečka. Tahle mladá winchesterovka českého filmu se dostala k zakázkovému dokumentu pro Olympic Channel a svými Páskami z Nagana zase jednou zlehka přepsala dějiny. Známý příběh je vyprávěný s novou dynamikou, zdravou ironií i s citem pro výběr těch správných respondentů. Zlatý olympijský thriller tak znovu pálí jako rozžhavená Guma.

Příště si v pozměněné sestavě zajedeme několik trestných nájezdů – převážně na japonskou bránu. Planeta Nippon s Danem Řehákem a Tondou Tesařem coming soon!