Čelisti: Tintin a jeskyně ztracených snů 5D

27. říjen 2011

Krásný výlet do dětství s přípojem do stanice Pravěk. Čelisti se vydaly na předlouhou cestu animovaným světem Stevena Spielberga, aby si nakonec odpočinuli v chladu jeskyně Chauvet.

Trojrozměrné putování zahajuje ryšavý belgický adolescent s bojovnou patkou, který doslova zaplavil plátno svými dobrodružstvími. Legendární postava Hegrého komiksu Tintin si pořídila vskutku důstojného kmotra, který ho uvedl do světa blockbusteru se vší parádou, megalomanstvím a citem pro detail. Se Stevenem Spielbergem je možné všechno, ale pořád dovede prvotřídně roztočit hvězdná kola. To je pro změnu jedno Alešovi, který při Tintinovi usnul a zdálo se mu o Winoně Ryder v 5D. Je to prostě náš cynický Střihoruký Eda.

Atmosféru intelektuální čajovny navodil ve studiu Werner Herzog, kterému není nic svaté, dokonce ani 3D a exaktní věda. Svůj dokument o jeskyni s nejstaršími malbami lidské historie pojal jako rozvernou intelektuální esej, kde se spíše sní a kontempluje, než analyzuje a dedukuje. Výlet do krápníky poseté historie upoutal citlivou uměleckou duši Víta Schmarce, který konečně projevil svůj rozhodný odpor vůči nízkostem a přízemnostem, kterými jsou Čelisti zaplaveny. Podpořil tak svou ambici stát se stálým členem Kritického klubu Jana Rejžka.

02472064.png

Kdo nevěří, že se držíme při zemi, nechť si pustí novinkový blok nebo ať zajde 16. listopadu. na zakončení festivalu Mezipatra. Tolik heterosexuální perverze v queer idyle aby jeden pohledal.

autoři: Aleš Stuchlý , Vít Schmarc , Daniel Řehák
Spustit audio