Čí jsem? Poslechněte si příběh o hledání vztahů adoptivních i biologických rodičů a jejich dětí

16. duben 2022

„Moje adoptivní máma mi řekla, že moje biologická máma je mrtvá.“ popisuje v dokumentu protagonistka Bára svou zkušenost, jak se dozvěděla, že je adoptovaná. Autorka Adéla Komrzý se kromě Báry vydává nejen za mladými adoptivními rodiči, ale i za těmi, kteří si děti osvojili před dvaceti lety. Proč adoptované děti touží po setkání s biologickými rodiči a jak tomu ti adoptivní vychází vstříc?

V současné době každý čtvrtý či pátý pár trpí neplodností. Jedna z reakcí na nemožnost mít své vlastní dítě je adopce. Ta touhy po potomkovi sice naplní, zároveň však přináší náročnější rodičovství i moment, kdy dítěti sdělit pravdu.

Adéla Komrzý s protagonistkou dokumentu Čí jsem?

V minulosti se dítěti často zatajovalo, že je adoptované. Rodiče o tom nemluvili a občas se stalo, že se dítě skutečnost dozvědělo díky náhodě – třeba od souseda nebo ve škole. Dnes už je uzákoněno, že se to musí dozvědět do doby, než nastoupí na základní školu. Jak se na tento úkol připravují mladí rodiče a jaké je prožívat situaci z pohledu adoptované?

Poslechněte si dokument o tom, co prožívá nejen adoptované dítě, ale i adoptivní rodiče.

Autorka: Adéla Komrzý
Dramaturgie: Daniel Kupšovský, Terezie Jirásková
Zvukový mistr: Radek Veselý
Poděkování: Martina Loutná a Lucie Salačová z organizace Dobrá rodina
Adéla Komrzý

O autorce

Adéla Komrzý (1992) studovala Dějiny umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a v roce 2020 absolvovala magisterské studium dokumentární tvorby na FAMU. V roce 2018 byla na stáži na prestižní filmové univerzitě Filmuni Babelsberg Konrad Wolf, kde studovala režii, a tentýž rok byla vybrána účastnit se Berlinale Talents v rámci mezinárodního filmového festivalu Berlinale.

První filmové zkušenosti získala při práci na minisérii HBO Hořící keř (2013) v režii Agnieszky Holland. V roce 2013 také získala ocenění Trilobit od filmového a televizního svazu FITES za kapitolu ve filmovém pásmu Televizní oslava. Za bakalářský film Výchova k válce z cyklu Český žurnál si odnesla hlavní Cenu Andreje „Nikolaje“ Stankoviče. Film měl premiéru na MFDF Ji.hlava a byl dále promítnut na mezinárodních filmových festivalech po světě.

Za svůj film Viva video, video viva o pionýrech českého videoartu byla nominována na Cenu Pavla Kouteckého. Její poslední film Jednotka intenzivního života byl ve světové premiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v soutěžní sekci Na východ od Západu. Za film Komrzý získala mnoho ocenění včetně Cen české filmové kritiky a Českého lva.

autor: Adéla Komrzý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.