Přišlo mi to sexy, ale byla to totální katastrofa. Zobrazeno o mužích, kteří posílají d*ckpicy
Snaha o flirt, nebo exhibicionismus? Nebo prostě jen provokace? Motivace posílat nevyžádané d*ckpicy mohou být různé, často se ale u příjemců nesetkají s pochopením. V dokumentární sérii Zobrazeno mluvil Lukáš Houdek s člověkem, který snímky svého přirození posílal náhodným lidem.
Upozorňujeme, že tento dokument není vhodný pro děti, věnuje se vyžádanému i nevyžádanému zasílání fotek intimních partií. Dokument nepropaguje zasílání takového obsahu. Pokud je pro vás toto téma citlivé, zvažte jeho poslech.
S d*ckpicy se setkal každý třetí Čech nebo Češka, řada z nich ale fotografie nehodnotí jako něco přitažlivého. „Nevěřím, že je to nějaká forma svádění. Myslím si, že je to naopak spíš snaha mít nějakou převahu nad ženou,“ tvrdí jedna z respondentek.
„Většina z nás má tendenci si myslet, že když muži posílají d*ckpicy, tak je jejich cílem šokovat nebo zranit oběť,“ popisuje psycholožka Leona Šímová ze Sexuologického ústavu. Pravda je ale často mnohem prostší.
Lukáš Houdek
Lukáš Houdek je dokumentarista a umělec. Vystudoval romistiku na FF UK v Praze, byl manažerem vládní kampaně HateFree Culture. Ve své umělecké tvorbě se zabývá především tématy identity, násilí a nenávisti nebo bezpráví. Je autorem několika rozhlasových dokumentů a sérií. Za ně obdržel několik ocenění, jako například Novinářská cena, Prix Bohemia Radio nebo Cena Mileny Jesenské.
„Přišlo mi to sexy,“ vzpomíná protagonista Petr, který dříve posílal d*ckpicy svým známým i cizím lidem. Reakce příjemců ale nebyly takové, jaké očekával. „Byla to totální katastrofa,“ přiznává.
Čeho muži chtějí dosáhnout zasíláním snímků svých genitálií? A proč ženy mají takové sklony méně? Poslouchejte další díl dokumentární série Zobrazeno.
Pětidílná dokumentární série Zobrazeno z cyklu Normy se věnuje tématu posílání nevyžádaných i vyžádaných intimních fotografií, citlivě a empaticky zkoumá tento fenomén z různých pohledů. Série zachycuje výpovědi téměř tří desítek žen a mužů, kteří mají se „sextingem“ zkušenost. Nevyžádané sdílení intimních fotografií, videí nebo zpráv s erotickým obsahem bývá společností často bagatelizováno a zesměšňováno. Je přitom jednou z forem sexualizovaného násilí. V dokumentu vystupují odborníci, kteří tento jev komentují, a vysvětlují, jak se vůči němu zdravě vymezit. Dokumentární sérii Zobrazeno z cyklu Normy natočil Lukáš Houdek a sound design vytvořil Jonáš Rosůlek.
Dokument Zobrazeno se věnuje tématu posílání nevyžádaných i vyžádaných intimních fotografií. Dokument nepropaguje posílání obsahu se sexuálním podtextem. Pokud cítíte, že máte s tímto druhem chování problém, neváhejte se obrátit na některé z odborných pracovišť v České republice. Na webu Radia Wave najdete kontakty na pomáhající organizace.
Kontakty na pomáhající organizace:
Projekt Parafilik je český odborný preventivní program zaměřený na pomoc lidem s parafilními sklony, kteří nechtějí nikomu ublížit a hledají způsob, jak své chování mít pod kontrolou.
• Diskrétní poradenství a psychoterapie
• Odborný sexuologický a psychologický přístup
• Pomoc s pochopením a zvládáním impulzů
• Není nutné mít žádnou diagnózu nebo doporučení
Linka první psychické pomoci (LPPP) je bezplatná, anonymní a nonstop telefonní linka pro každého, kdo se ocitl v psychické tísni, stresu nebo krizové situaci.
S čím pomáhá:
• Úzkosti, deprese, panické ataky
• Sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu
• Osobní, vztahové nebo pracovní krize
• Ztráta smyslu, osamělost, šikana
• Strach, stud, ztráta kontroly
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.