Finanční tíseň a kult úspěchu. Mladí muži v Česku neví, co znamená být chlapem
Současní mladí muži často nevědí, co to znamená být mužem, a potýkají se s nejistotou umocněnou sociálními sítěmi a nedostatkem pozitivních mužských vzorů. Podle Pavla Kučery, pořadatele kurzů a mužských kruhů, je klíčové, aby se muži naučili mluvit o svých pocitech a našli si komunitu, kde mohou sdílet své zkušenosti. Velkou roli hrají i otcové, kteří by měli se syny otevřeně komunikovat o mužství, říká v podcastu Moderní láska.
„Spousta mladých v dnešní době neví. Mají nějaké představy z médií, ze sociálních sítí, z okolí a tak trošku v tom tápou.“ V posledních letech se vnímání mužství výrazně proměňuje, a to napříč generacemi. Zatímco starší muži často spoléhají na tradiční představy o síle, výkonu a potlačování emocí, mladší generace si svoji cestu teprve hledá. Mladí kluci často tápou, co to znamená být mužem, protože jim chybí jasné vzory a nikdo s nimi o mužství nemluví. Téma mužské identity je přitom u Kučery stále aktuálnější, kluci čelí tlaku sociálních sítí, srovnávají se s celým světem a často se v tom ztrácejí.
Čtěte také
„Dnešní kluci se poměřují s celým světem. Neexistuje univerzální návod na to, jak být dobrým mužem.“ Velkou výzvou pro otce bývá, když jejich syn není podle jejich představ. Například projevuje zájmy, které jsou považovány za ženské. Pavel Kučera doporučuje otcům otevřeně vstupovat do světa svých dětí, zkoušet jejich zájmy a respektovat jejich odlišnost.
Chybí jim otevřená komunikace o emocích a mužství, a to jak s vrstevníky, tak s dospělými muži, včetně otců. Právě otcové by přitom měli hrát zásadní roli v jejich cestě k dospělosti. Důležité je podle něj otevřeně sdílet i nejistoty, selhání a slabosti, což je v mužských kruzích často první krok ke změně.
Poslechněte si celý rozhovor o tom, s jakými výzvami se potýkají současní mladí muži, jak hledají svou identitu a jakou roli v tom hrají otcové, matky a moderní technologie.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.