Čínskou televizi čeká cenzura homosexuality, pití alkoholu nebo kouření

6. březen 2016

Čínské úřady zakázaly výrobu televizních seriálů, ve kterých se objevují „excesivní“ sexuální vztahy, a to například homosexuální nebo jinak „perverzní“. Nová pravidla televizního obsahu, o kterých čínská média poprvé informovala ve středu 2. března, ale také zakazují kouření, pití alkoholu a další „neřesti a temné stránky společnosti“. Zakazují také znevažovat náboženství, národ nebo jednotlivá etnika. Čínský Státní úřad pro tisk, vydavatelství, rádio, film a televizi chce sledovat i internetové dramatické pořady a cenzoři prý budou kontrolovat veškerý obsah nonstop. Pravidla zpřesňují nařízení z roku 2010 a zakázané scény rozdělují do osmi tematických skupin, které dále konkretizují. Čtěte také: Čína staví další velkou zeď. Tentokrát ze stromů, Čínská vláda chce zakázat extravagantní architekturu

Spustit audio
 • Od Lolity po díla českého dramatika. Podívejte se na východoevropské knihy, které ovlivnily Bowieho

  14. leden 2022
  David Bowie ve filmu Christophera Nolana Dokonalý trik

  Skladba Warszawa britského hudebníka Davida Bowieho z roku 1977 se vyznačuje ponurou, zároveň však emotivní atmosférou. Hudebníka k jejímu napsání inspirovalo dílo polského folklorního souboru Śląsk, jehož desku si koupil nedaleko jednoho z varšavských náměstí. Jeho tvorbu a život však region ovlivnil i skrze literaturu.

  Jak připomíná server The Calvert Journal, příležitostí, jak se dostat do východního bloku neměl Bowie mnoho, poznával ho tedy skrze knihy. Byl vášnivým čtenářem, a i proto pro putovní výstavu David Bowie Is kromě jiného připravil také seznam sta knih, na základě kterého nyní server vybral 5 děl, která odkazují právě na oblast východní Evropy. A k ní i skladby reflektující příběh či atmosféru díla.

  Jedním z nich je ruská klasika Mistr a Markétka spisovatele Michaila Bulgakova. Dílo považované za vrchol magického realismu inspirovalo třeba kapelu Franz Ferdinand a její píseň Love and Destroy, napsanou z pohledu Markétky, nebo Patti Smith. Název jejího alba Banga z roku 2012 totiž nese jméno psa Piláta Pontského. Bowie sice v žádné ze svých skladeb na Bulgakovovu knihu neodkazuje, podle serveru její atmosféru však vystihuje píseň The Man Who Sold the World.

  I další ruské dílo, Lolita Vladimira Nabokova, Bowieho tvorbu ovlivnila. Skladbu Beat Of Your Drum označil přímo za „lolitovskou“. Na knihu od Nabokova údajně myslel i během natáčení filmu Labyrinth z roku 1986. A to zejména ve vztahu mezi jeho postavou krále skřítků Jaretha a šestnáctiletou Sarah Williams, kterou hrála mladá Jennifer Connelly.

  Kniha Journey Into the Whirlwind autorky Jevgenije Ginzburgové je cenným svědectvím o stalinských zvěrstvech. Příběh samotný je o to silnější, že sama autorka byla věrná komunistickým myšlenkám. Stalin by přece nikdy nedovolil věznit nevinné lidi, myslela si společně se spoluvězeňkyněmi, uvádí server. Bowieho skladba Ashes to Ashes nabízí podle něj pak poetickou ozvěnu nakonec zničených autorčiných snů a přesvědčení.

  Oblíbení autoři britského umělce pocházeli z našich krajin. Jedním z nich byl i Petr Sadecký. Neobvyklé komiksové dílo Octobriana a ruský underground o spoře oděné socialistické superhrdince vzniklo na objednávku Sadeckého u českých výtvarníků Bohumila Konečného a Zdeňka Buriana. Bowie byl komiksem posedlý v období svého Ziggyho Stardusta na začátku 70. let, a dokonce tvrdil, že plánuje filmovou adaptaci díla.

  Skladbu Changes pak The Calvert Journal označuje za vhodný soundtrack ke knize dalšího tuzemského autora, spisovatele a dramatika Toma Stopparda. Zlínský rodák, který se narodil jako Tomáš Straussler a jehož rodina záhy po Mnichovské dohodě utekla před nacisty do východní Asie, je autorem obsáhle trilogie Pobřeží Utopie. V té na základě skutečných událostí vypráví příběh ruských emigrantských intelektuálů 19. století. Stejně jako jeho postavy vášnivě diskutují o revolučních myšlenkách, i Bowieho Changes vystihuje pocit, že stojíme na prahu dějin, míní server.

  Poslechněte si taky Byl vzorem pro LGBTQ+ komunitu, říká Pavel Turek o Davidu Bowiem, který by oslavil 75. narozeniny.

 • Vědci vytvořili za pomoci optických vláken největší 3D mapu vesmíru

  14. leden 2022
  Americká Kitt Peak National Observatory, ve které se nachází superteleskop DESI

  Mezinárodní skupině vědců při Durhamské univerzitě ve Spojeném království se podařilo vytvořit dosud nejpodrobnější trojrozměrnou mapu vesmíru. Díky speciální součástce z optických vláken se jim podařilo zvětšit zorné pole teleskopu, a ten tak odkrývá další tajemná místa kosmu.

  Systém DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) se skládá z několika přístrojů instalovaných v kopuli dalekohledu. Pět tisíc robotických motorů u jeho vrcholu umisťuje optická vlákna s přesností menší, než je tloušťka lidského vlasu. To přístroji umožňuje shromažďovat přesné údaje o 5 000 galaxiích najednou. Po sběru dat z jedné oblasti pak teleskop zamíří na další část noční oblohy a proces se opět opakuje.

  Během něj díky optickým vláknům DESI rozděluje světlo galaxií, hvězd a kvazarů do úzkých barevných pásů. Díky tomu odhaluje jejich chemické složení, vzdálenost a rychlost, jakou se pohybují. To vědcům umožňuje posoudit, jak moc a jak rychle se vesmír rozpíná.

  Podle profesora Carlose Frenka mohou data ze systému DESI odhalit i některá nejinternější tajemství vesmíru. „Získané informace nám pomohou v bádání o povaze temné energie," uvedl podle serveru BBC. „Dozvíme se také více o temné hmotě a roli, kterou hraje v tom, jak se formují galaxie," míní Frenk.

  „Nacházíme poměrně hodně exotických systémů včetně velkých vzorků vzácných objektů, které jsme dosud nemohli podrobně studovat," doplňuje jeho slova o přínosu DESI doktorandka Victoria Fawcett z Durhamské univerzity.

  Sytému DESI se již podařilo katalogizovat více než 7,5 milionu galaxií, a to je teprve na začátku svého výzkumu. Jeho provoz je naplánován do roku 2026 a předpokládá se, že do ukončení průzkumu přidá dalších 27,5 milionu hvězdných soustav.

 • Europol získal petabajty citlivých údajů nelegálně, míní kontrolní orgán. Musí je smazat

  14. leden 2022
  Sídlo Europolu v Haagu

  Europol musí smazat rozsáhlé množství dat, která podle dozorčího orgánu EU nashromáždil nezákonně. Citlivé údaje o osobách organizace získala z hlášení o trestných činech, ze zašifrovaných telefonních služeb, ale také třeba ze žádostí o azyl. Europol jakékoli pochybení odmítá.

  Nález Evropského inspektora ochrany údajů (EIOÚ) se zaměřuje na to, co odborníci na ochranu soukromí nazývají „velkou datovou archou“. Jak uvádí server Guardian, archiv Europolu obsahuje minimálně 4 petabajty, což je objem dat odpovídající až třem milionům CD disků.

  Citlivé údaje organizace nashromáždila nejméně o čtvrt milionu lidí podezřelých z terorismu a závažné trestné činnosti. V archivu jsou ale i informace o mnoha dalších, s nimiž přišli do styku. Veškerá data pochází od národních policejních orgánů za posledních šest let.

  Podle obhájců ochrany údajů se objem nashromážděných dat rovná masovému sledování. Europol je dle nich pouze krůček od toho, aby se stal evropskou obdobou americké Národní bezpečnostní agentury (NSA). Tajné online špehování této organizace odhalil whistleblower Edward Snowden.

  Europol oponuje, že dozorčí orgán si podle něj vykládá stávající pravidla nesplnitelným způsobem. Organizace se zastala i eurokomisařka Ylva Johansson. „Orgány činné v trestním řízení potřebují nástroje, zdroje a čas na analýzu údajů, které jsou jim předávány v souladu se zákonem,“ řekla. „V Evropě je Europol platformou, která podporuje národní policejní orgány při plnění tohoto herkulovského úkolu,“ uvedla.

  Dozorčí orgán nařídil Europolu, aby vymazal údaje uchovávané déle než šest měsíců, a dal mu rok na to, aby vyřešil, co lze legálně uchovávat.

  Teoreticky Europol podléhá přísné regulaci toho, jaké druhy osobních údajů může uchovávat a jak dlouho. Záznamy mají být zpracovávány nebo uchovávány pouze v případě, že mají potenciální význam pro práci s vysokou hodnotou, jako je boj proti terorismu. Úplný obsah toho, co Europol uchovává, však není znám. Zčásti i kvůli chaotickému způsobu, jakým organizace podle dosavadních zjištěních s údaji nakládá.

 • Denis Villeneuve mluví o možném třetím pokračování Duny

  13. leden 2022
  Z filmu Duna

  Přestože zatím ještě není hotové ani první pokračování filmové Duny, podle režiséra Denise Villeneuvea existuje šance, že by série mohla pokračovat i třetím snímkem.

  V rozhovoru pro web Screen Daily, na který upozorňuje Hypebeast, ale filmový tvůrce zmínil, že není jisté, jestli by společnosti Warner Bros a Legendary daly takovému projektu zelenou. Duna 3 by měla vycházet z knihy Franka Heberta Spasitel Duny.

  „Myslím, že Spasitel duny by byl krásný film,“ prohlásil Villeneuve. „Zkompletovala by cestu Paula Atreidese. Já se v danou dobu soustředím vždy na jeden konkrétní film. Není to snadné a já jsem trochu líný.“

  Villeneuve si vždycky filmové zpracování přestavoval jako trilogii: „Není to tak, že chci dělat franšízu, ale je do Duna a Duna je obrovský příběh. Aby se mu dostalo zadostiučinění, potřebujete alespoň tři filmy,“ řekl dříve Entertainment Weekly. „To by byl sen. Bylo by hezké moci následovat Paula Atreidese a celý jeho příběh.“

  Warner Bros. a Legendary potvrdili Dunu 2 loni v říjnu s tím, že má mít premiéru 20. října 2023.

  Poslechněte si také Vyrazila Duna ven! Nové filmové zpracování sci-fi klasiky předčilo všechna očekávání nebo Duna je americkou odpovědí na Pána prstenů. Vydal ji až nakladatel automobilových manuálů.

 • Sarkasmus teenagerů je podle odborníků známkou inteligence

  13. leden 2022
  teenager, skejťák, skejťačka
  Malé děti sarkasmu nerozumí, u dospívajících ale může jít o přirozené základní nastavení. Web BBC aktuálně informuje, jak to vidí věda i jak se dá smysl pro sarkasmus u dětí rozvíjet.

  Nejen podle BBC je sarkasmus jedním z našich nejmocnějších lingvistických nástrojů. Už Oscar Wilde kdysi pronesl: „Sarkasmus je nejnižší formou vtipu, ale také nejvyšší formou inteligence.“

  Zejména pro rodiče nebo učitele teenagerů může být těžké uvěřit, že je takový vtípek znakem flexibilní a vynalézavé mysli. Přesně o tom však neurovědci a psychologové nově debatovali. Zjistili, že sarkasmus vyžaduje zapojení mnoha mozkových závitů, aby člověk došel ke správné interpretaci. Potřebujeme zkrátka vyvinout mnohem větší námahu než u doslovných prohlášení.

  Přestože je obvykle sarkasmus považován za projev drzosti, ve skutečnosti je důkazem zralosti. Dětskému mozku totiž trvá roky, než získá schopnost ho pochopit a ovládat. „Může to být docela náročné,“ říká Penny Pexman, psycholingvistka z University of Calgary.

  Namáhat mozek ale stojí za to. Sarkasmus nám umožňuje přidat do interakcí tolik potřebné nuance, zmírnit dopady urážek nebo přidat ke komplimentu hravé škádlení. Existují dokonce důkazy, že přispívá k větší kreativitě a může pomoci ventilovat negativní emoce, když se cítíme na dně.

  Pexman navrhuje tréninkové programy, které pomáhají dětem s nedostatečně vyvinutým smyslem pro sarkastickou ironii. Patří k nim i pohádková kniha Sydney Gets Sarcastic obsahující několik příkladů sarkasmu a vysvětlující, proč byl použit. Nedávný experiment na pěti až šestiletých dětech ukázal, že ty, které příběh četly a diskutovaly o něm, snadněji odhalovaly sarkastická prohlášení v následném testu.

  Dalším zjištěním je fakt, že domácí prostředí dítěte může silně ovlivnit jeho chápání a používání sarkasmu. Pokud rodiče používají sarkasmus, je mnohem pravděpodobnější, že se tato schopnost vyvine i u jejich potomků.

 • Členové celosvětové recyklační komunity si vyměňují cokoliv od slepičího trusu po rozbitý záchod

  13. leden 2022
  Chcete udat slepičí trus nebo jiné bizarnosti, které se na běžný bazar nehodí? V komunitě Buy Nothing vás přivítají s otevřenou náručí

  Po celém světě v současnosti funguje na sedm tisíc Buy Nothing skupin, které mají přes pět milionů členů. Lidé v nich dokážou vyměnit prakticky cokoliv od kopřiv až po elektrické nářadí.

  Kdo by stál o odpadní vodu z akvárií, slepičí trus, žmolky ze sušičky, ruličky z toaletního papíru, sádrový odlitek nohy varana komodského nebo polovinu rozbitého záchodu? Možná si myslíte, že nikdo, komunita Buy Nothing to ale vidí jinak. Podle ní jsou to všechno dary, které si mezi sebou vyměňuje přes pět milionů lidí z celého světa. Dokazují, že co je pro jednoho odpad, pro druhého může být pokladem.

  Přesně to si myslí i Alisa Miller, administrátorka jedné z Buy Nothing skupin na Facebooku. Ona sama nabídla rozbitou ptačí klec její dcery s nadějí, že ji někdo bude chtít. Ukořistil ji místní nadšenec do aranžování květin, který ji naplnil sukulenty a podobnými rostlinami. Syn jejího spoluadministrátora zase získal helikoptéru na hraní, která dosud v rámci Buy Nothing prošla už pěti rodinami.

  Členové skupin žádají o to, co chtějí, a obvykle jsou při „lovu“ úspěšní. Může jít o cokoli od domácích spotřebičů, nábytku a zahradního nářadí až po oblečení a dětské vybavení. Jak poznamenává The Guardian, na dávání a získávání věcí zdarma není nic jedinečného nebo originálního. Je to praxe stará jako lidstvo samo. Síť Freecycle, která vznikla už v roce 2003, a jí podobné jako Freegle nebo Olio, v rámci nichž lidé nabízí nepotřebné věci, se však soustředí spíš na věci jako takové. Pro Buy Nothing je ale důležitější komunita a vytváření přátelských vztahů.

  V tom, co Buy Nothing popisuje jako „hyperlokální darovací ekonomiku“, se uživatelům doporučuje, aby nabízené položky „provařili“, než je věnují první osobě, která projeví zájem. Zájemci mají k předmětům připojit vtip nebo příběh vysvětlující, proč by je chtěli. Účastníci výměny pak také mají zveřejnit příspěvek se vzkazem nebo fotografií, v němž vyjádří vděčnost a ukážou, co pro ně darovaná věc znamená.

  Podle zakladatelek projektu Rebeccy Rockefeller a Liesl Clark z amerického státu Washington jde o sociální experiment, který zásadním způsobem posouvá přístup k materiálním statkům. Vytváří pocit, že jsou lidé součástí komunity, a s věcmi se zachází jako s majetkem vlastněným a sdíleným touto komunitou. „Pocit radosti a propojení lidí více inspiruje k trvalé změně, než když jim řeknete: Bez toho se obejdete,“ říká Rockefeller.

  Pomoct má i nově spuštěná aplikace Buy Nothing, která je navržená tak, aby eliminovala různé problémy, které se objevovaly na Facebooku. Uživatelé si můžou volit konkrétní oblasti a vytvářet vlastní komunity: hyperlokální, sousedské nebo v rámci okolí. Aplikace také umožní získat data o tom, co Buy Nothing dělá pro snížení množství odpadu a nákladů na jeho zpracování.

 • Polní myši ze souostroví St. Kilda se živí masem

  12. leden 2022
  myš

  Neobvyklý druh myši žijící na odlehlých skotských ostrovech St. Kilda konzumuje stále víc masa. Původní myš polní před staletími na sopečné souostroví dovezli seveřané, její adaptace na nehostinné prostředí je jedinečná.

  Conor McKinney, ekolog působící na ostrově, podle The Times prohlásil, že tamní myši začaly konzumovat maso, včetně mořských ptáků. Zatím není jasné, jestli se chovají jako mrchožrouti nebo predátoři. Doplnil také, že se vyvinuly ve tvory dvojnásobné velikosti, než jakou mají jejich pevninští příbuzní, a nejspíš i to jim umožňuje živit se různorodou potravou.

  „Jedna z věcí, které jsme zjistili o myších ze St. Kildan, z oblasti hory Carn Mor v zadní části ostrova, je, že začaly jíst víc masa," řekl McKinney. „Nevíme, jestli samy loví, nebo vyhrabávají mrtvé ptáky.“

  Polní myš St Kilda, latinsky Apodemus sylvaticus hirtensis, sdílí své travnaté životní prostředí pouze s jedním dalším savcem - drobnou ovcí Soay. „Myši byly citlivé na chladné počasí. Jednou z evolučních reakcí na to bylo, že se začaly přizpůsobovat a dorůstat do větší velikosti. Jako větší a objemnější totiž můžou v zimě mnohem lépe udržovat teplo,“ řekl McKinney.

  Souostroví St. Kilda leží asi 180 kilometrů od skotské pevniny. Od doby kamenné až do 20. století bylo nepřetržitě osídlené. Posledních 36 ostrovanů bylo v roce 1930 na vlastní žádost evakuováno z Hirta, největšího ostrova v souostroví, na pevninu.

 • Už žádné slzy při krájení cibule. Evropské supermarkety začínají prodávat speciální neslzavý druh

  12. leden 2022
  Taky při krájení cibule brečíte?

  Krájení cibule je pro mnohé domácí kuchaře a kuchařky tak trochu noční můrou, která je často v kuchyni dohání k slzám. Červené uplakané oči by ale mohly být minulostí. Ve Velké Británii půjde do prodeje neslzavá cibule.

  Síť supermarketů Waitrose začne příští týden ve svých obchodech nabízet odrůdu Sunions, kterou popisuje jako „hnědou, neslzavou a sladkou“. Označuje ji jako přelomový produkt pro kuchaře, které trápí podrážděné oční sliznice při krájení cibule. Novinku uvede na trh se sloganem „ani jedna slza“. Vyšlechtění tohoto plodu prý trvalo přes třicet let.

  Podráždění způsobené výpary, které se uvolňují při krájení cibule, už motivovalo Brity k mnoha nápadům a kuchyňským zlepšovákům, které by je zbavily obvyklého pálení očí a souvisejícího slzení.

  Zkoušeli například dát cibuli předem do mrazáku, máčet ji ve vodě nebo při krájení používat plavecké brýle. Sesterský řetězec Waitrose, John Lewis, dokonce prodává za necelých 700 korun speciální cibulové brýle s čočkami proti zamlžování. Ty ale možná brzy nebudou potřeba právě díky Sunions, o nichž Waitrose tvrdí, že jsou „ideální pro všechny, kdo mají citlivé oči, i při vaření v kuchyni s dětmi“.

  Vzhledem k tomu, že je cibule základem mnoha pokrmů, mohla by se Sunions i díky sladké chuti stát všestrannou přísadou. Jak ale podotýká The Guardian, oči by nám v době neustálého zdražování všech potravin i přesto mohly ze Sunions slzet, protože její cena je oproti klasické cibuli trojnásobná.

  Snahy o vývoj cibule bez slz trvaly dlouho a vědci z celého světa pracovali na prototypech desítky let. Sunions byly poprvé představeny před čtyřmi lety v USA. Do pevninské Evropy se dostaly minulý rok, když značku převzalo několik španělských prodejců.

  Speciální cibuli původně vyvinul zemědělský gigant Bayer, ale v současnosti ji vlastní chemická firma BASF, která od Bayeru získala část jeho byznysu se semeny a plodinami. Tvrdí, že Sunions nejsou geneticky modifikované, že jde o výsledek desetiletí křížení méně štiplavých odrůd cibule.

  Na webových stránkách značky se uvádí, že na rozdíl od všech ostatních cibulí „jsou každým dnem sladší“. „Těkavé sloučeniny v cibuli jsou zodpovědné za slzení a štiplavou chuť a množství těchto sloučenin v jiných odrůdách se nemění nebo se časem zvyšuje. V Sunions dělají pravý opak, jejich množství klesá a vzniká tak sladká a jemná cibule, která nezpůsobuje slzení.“

 • Příští týden proletí kolem Země kilometrový asteroid, dosud nejblíž ze všech

  12. leden 2022
  Vizualizace asteroidu prolétávajícího kolem Země (ilustrační obrázek)
  Asteroid, jehož šířka se odhaduje na jeden kilometr, proletí kolem Země příští úterý, 18. ledna. Podle Centra pro studium objektů v blízkosti Země, které sleduje potenciálně nebezpečné komety a asteroidy, které by se mohly srazit s naší planetou, se k ní přiblíží na vzdálenost 1,9 milionu kilometrů. Pohybuje se rychlostí přibližně 76 tisíc kilometrů za hodinu.

  Blížící se asteroid má označení 7482 (1994 PC1) a podle NASA byl objeven v roce 1994. Jak uvádí CNN, neočekává se, že Zemi zasáhne, ale podle projekcí vědců z Národního úřadu pro letectví a vesmír půjde o vůbec nejtěsnější přiblížení asteroidu k Zemi do této doby i pro příští dvě století. K průletu by mělo dojít v úterý 18. ledna ve 22 hodin 51 minut našeho času.

  Nejedná se však o největší asteroid, jaký kdy proletěl kolem Země. Tím byl 3122 Florence (1981 ET3), který naši planetu minul 1. září 2017. Šířka tohoto asteroidu se odhaduje na 4 až téměř 9 kilometrů a kolem Země znovu proletí 2. září 2057.

  7482 (1994 PC1), který se k tomu chystá příští týden, pravděpodobně nebude viditelný pouhým okem. Jak ale uvádí web EarthSky, mohli by ho být schopni zaznamenat amatérští astronomové s malým dalekohledem.

  Letos v září má kosmická loď NASA úmyslně narazit do asteroidu, aby změnila směr jeho pohybu ve vesmíru, a otestovat tak technologii vyvinutou k odvrácení zásahu tímto vesmírným tělesem. Kosmická loď, známá jako mise DART nebo Double Asteroid Redirection Test, zacílí na Dimorphos, malý měsíc obíhající blízkozemský asteroid Didymos.

  Blízkozemské objekty jsou asteroidy a komety s drahami, které je dostanou na vzdálenost do 48 milionů kilometrů od Země. NASA a další vesmírné organizace po celém světě se primárně zaměřují na odhalování hrozeb zasažení Země těmito objekty, které by mohly způsobit vážné poškození naší planety.