Co provedly týrané děti?
Médii před pár dny proběhl příběh otřesného týrání a znásilnění sotva měsíčního kojence. Chlapci se po děsivém zážitku zastavilo srdce. Jako zázrakem přežil. Po několika týdnech v nemocnici se zotavil a mohl být předán do péče pěstounské rodiny. Jak se takový zážitek podepíše na psychice dítěte v jeho dalším vývoji?
Ve zmiňovaném případě je možné, že si dítě vytvoří funkční vztah k pěstounům a dopady činu nebudou tak zásadní. Na druhou stranu – šrám na duši, pocit ohrožení v tak útlém věku a zřejmě i tělesné následky napadení – ho mohou provázet v různých podobách i do budoucna.
V České republice je ročně týráno asi 40 tisíc dětí. Asi 50 jich na následky týrání umírá. Nejčastěji jde o velmi malé děti. Jejich tyrany jsou častěji otcové než matky. Muži týrají spíše nepřiměřeným bitím a tělesnými tresty, ženy používají častěji psychické týrání, jako např. odpírání lásky, jídla, ponižování, nenávist aj.
O týraných dětech, následcích, které jim týrání přinese, ale i o rodičích tyranech, jsem si povídala s psycholožkou Mgr. Milenou Novákovou, ředitelkou občanského sdružení NEO CZ.
Odkazy:
NEO CZ, o.s.
Dětské krizové centrum
Fond ohrožených dětí
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.