Country nostalgie v kulisách noční Prahy. Do Špíny dorazilo duo Gondor Flames
„Nejdřív jsme jenom vysedávali doma s pivem a koukali na rapový videa a říkali, že přece máme tu kapelu a budeme rapovat!“ popisují kluci, tvořící duo Gondor Flames, počátky své tvorby. Dlouho to totiž vypadalo, že to zůstane pouze u koukání na videa, dokud mladší brácha Martina, který má na svědomí i všechny beaty, nenahrál na adresu dvojice diss song.
František aka Fakanovski a Martin řečený Kurt se tak museli bránit a jejich první track byl na světě. Do Špíny se však další z plejády podzemních raperů vydali především proto, aby představili jejich první EP Nofearvesmír.
Název přejatý od Pána prstenů byl spíše dílem náhody po jednom z koncertů kapely Mutanti Hledaj Východisko. V textech, které František s Martinem píšou, se to však narážkami na knížky, pražské reálie, aktivismus i country hudebníky jen hemží. Právě country je pro ně jedním z největších zdrojů inspirace, snaží se totiž vytvářet atmosférické obrazy míst či situací. Nofearvesmír vznikalo přes oceán, když František odcestoval do USA, šest tracků spojuje koncept šesti map z kultovní základkové hry Bulánci. Oba kluci se však shodli, že tím hlavním pojícím prvkem je nostalgie, vzpomínky na místa a věci, které se možná ani nemohly stát.
Nostalgie GFL se ovšem snaží vyhnout přehnanému patosu, stejně tak nechtějí být řazeni mezi rapovou satiru nebo angažovaný rap. Jasně vyjádřený názor v jejich textech ovšem nechybí. Kluci se kromě rapování, a v případě Martina dělání beatů, věnují aktivismu nebo spolupořádání rave parties. Z rozhovoru nám však nejvíce vyplynulo, že hlavním plánem GFL do budoucna bude turné po nádražkách. Protože i ty k nostalgii patří.
Co má podle GFL společného rap a country? Kam patří uhlí a kam víno? Je možné se ztratit v temných karlovarských hvozdech? A patří rapeři do knihovny? Poslechněte si celou Špínu s Gondor Flames!
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.